Самото споменаване на често срещани болести по градинските растения е достатъчно, за да накара дори най-опитния градинар да се почувства напрегнат.
Всъщност, една от най- често срещаните грешки при засаждане, които можете да направите, е да идентифицирате неправилно проблем с растението. Това важи независимо дали става въпрос за разсад, нежни растения, декоративни, ядливи или зрели дървета. В тази статия ще ви помогнем да се научите да диагностицирате болни растения, като разгледаме някои от най-често срещаните болести по декоративните и зеленчуковите градини, с които е най-вероятно да се сблъскате в градината. Разгледайте често срещаните врагове и ще увеличите шансовете си да поддържате здрави и щастливи растения.
Идентифициране на често срещани болести по градинските растения
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Идентифицирането на болести по растенията може да бъде трудно. Това е особено вярно, когато много симптоми се припокриват или се проявяват по подобен начин. Отбелязването на това как е засегнато всяко растение е полезно за определяне кои от неговите части може да са най-засегнати от болестта. Внезапното увяхване, например, вероятно показва проблеми, свързани с усвояването на хранителни вещества или други растителни процеси.
Още: 1:0 за вас в борбата с охлювите в градината - ето как
Различни видове болести по листата са най-видими по листата на растението и обикновено са причина за внезапни промени в цялостния му вид. Култивационните условия също могат да дадат индикация за това коя болест е заразила растенията. Ключови компоненти, които трябва да се вземат предвид, включват влажността на почвата, нивата на хранителни вещества и торене, температурата и дори влажността. По-долу са изброени големите често срещани проблеми в градината, които могат да се проявят при отглеждането на декоративни растения, ядливи растения, растителни видове, дървета и храсти.
1. Сива плесен
Често наричана ботритис или сива плесен, маната е сред най-често срещаните болести по зеленчуковите градини. Гъбичната инфекция, причинена от Botrytis cinerea, може да се открие и в овощни градини и декоративни цветни лехи. При наличие на мана листата на заразените растения започват бързо да пожълтяват, след което се развиват кафяви лезии. Засягат се и цветовете, което води до пълна загуба на пъпките.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Болестта може да бъде предотвратена чрез правилно напояване и техники за дезинфекция на градината. Избягвайте често срещани грешки при поливане, като например опръскване на листата, като поливате отдолу, за да избегнете намокрянето им, и премахвате всички гниещи растителни остатъци от градината. За да помогнете за контролирането на инфекциите с мана и за лечение на ботритис, предлагаме да подрежете всички заразени растителни остатъци и да ги изхвърлите безопасно далеч от градината.
2. Влага
Можете да предотвратите завлажняването, като внимателно следите влажността и температурата на почвата, като се уверите, че избягвате пренасищане или прекалено студени условия. Проблемът може да се избегне и чрез почистване на цялото оборудване за засяване на семена преди засаждане и използване само на стерилни, безпочвени смеси за покълване.
3. Листни петна
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
Листните петна са един от многото различни видове листни болести (известни също като листни болести), причинени както от бактериални, така и от гъбични патогени. Повечето болести по листните петна не причиняват сериозни вреди на установените растения, но могат значително да повлияят на цялостния им външен вид. Листните петна обикновено започват, когато листата на растението започнат да пожълтяват. След това се развиват кафяви или ръждиво оцветени петна, което понякога води до преждевременно окапване на листата.
Лунен календар на градинарството за май 2025 година
Листните петна обикновено могат да се предотвратят чрез поливане отдолу, за да се избегне намокряне на листата на растението. Добрата циркулация на въздуха около растенията също е полезна за предотвратяване на разпространението на това заболяване. Може да откриете, че помага за намаляване на влажността на закрито , особено ако отглеждате растения в затворени пространства като оранжерии.
Издайнически признаци: Листата пожълтяват, след това се появяват кафяви или ръждиво оцветени петна с различна форма и размер, което понякога води до преждевременно окапване на листата.
Брашнестата мана
Още: Никога НЕ правете това в градината през месец май
Никое обсъждане на често срещани градински проблеми не би било пълно без споменаване на брашнестата мана. Това е едно от най- често срещаните болести в зеленчуковите градини . Спорите, които причиняват тази инфекция, се разпространяват в градината чрез вятъра и водата. Брашнестата мана най-често се появява там, където нощните температури са ниски, а влажността е сравнително висока. Болестта се разпространява бързо, което води до тънък бял налеп по листата, стъблата и дори цветовете.
Ефективен начин да се отървете от листните въшки в градина завинаги
Въпреки че може значително да намали цялостния вид на растенията, повечето инфекции няма да повлияят негативно на растежа им. Няма известно лечение за брашнеста мана. Разпространението ѝ обаче може да се забави чрез премахване на заразените листа и други части на растението от градината, както и чрез рутинни листни третирания.
Издайнически признаци: Бяло прахообразно покритие, прах или филм по повърхността на листата на растението.
Засегнати растения: круша, слива, праскова; люляци, мирта, глициния и рози; ядливи растения като краставици, пъпеши, патладжани и тикви.