Никога не правете това в градината през ЮЛИ – 9 грешки с фатални последици

07 юли 2025, 16:47 часа

Съдържание:

Сега обаче грешните действия могат да обезмислят всички усилия на градинарите и да ги оставят без реколта. Нека разберем какво е забранено да правят градинарите през юли.

1. Забравяте за ягодите след прибиране на реколтата

Ягодите са едни от най-вкусните, здравословни и обичани плодове. Просто е несправедливо да забравяме за градинските ягоди след прибиране на реколтата, защото те са изразходвали цялата си енергия за да дадат плодове.

Още: Цвете или плевел? Изглежда невинно… докато не превземе всичко

Първото нещо, което трябва да направите през юли, е да наторите храстите. След това отрежете излишните пипала, за да не отнемат хранителни вещества. Болните листа също трябва да се премахнат, но не в жегата.

Резитбата и високите температури са стресиращи. Два стреса наведнъж ще отслабят храста, който вече е уморен след плододаването. След това всички насаждения се третират срещу болести и вредители.

2. Неправилно поливане на градината

Тъй като юли обикновено е най-сухият месец, е невъзможно да не се обърне специално внимание на поливането. Палещото слънце и жегата са сериозни изпитания за култивираните растения, а през лятото е особено важно правилно и разумно да се извършват „водните процедури“, за да не се съсипе бъдещата реколта.

Още: Засадете тези 7 цветя през юли и ще се изумите от есенната красота в градината си

3. Оставете незасятите лехи

През юли част от зеленолистните и репичките вече са събрани, оставяйки празни лехи. Те моментално обрастват с плевели, с които ще трябва да се справим по-късно. Губи се свободно пространство, тъй като някои градинари смятат, че е твърде късно да се засажда в средата на лятото. Всъщност през този период е добре да сеят репички, дайкон, ряпа, лук.

4. Разкопаване на лехите

В днешно време някои градинари изобщо отказват да прекопават градините си, за да ги разрохкат, за да не задълбочат горния, най-хранителен слой хумус и да не нарушат полезната почвена микрофлора. Във всеки случай, прекопаването на лехите през юли е безполезно.

Още: Картофите растат двойно повече, ако направите ТОВА навреме

Процедурата се извършва през есента, не само за да се направи почвата ронлива, но и за да се извадят на повърхността вредителите, които са се скрили в земята за зимата. С настъпването на сланата, останали без подслон, те умират.

5. Изгаряте растителните остатъци и боклука

Юли е най-сухият, най-горещият и най-пожароопасен период. По това време не можете да палите огън, да горите клони, трева и листа. Една искра и вятър могат да бъдат достатъчни, за да запалят пожар. По-добре е растителните остатъци да се поставят в компост.

6. Прекалено бързо узряване на плодовете

Още: 5 растения, които задължително трябва да засеете през юли

Зрелите плодове са по-вкусни от неузрелите, но трябва да се консумират веднага. Ако планирате да съхранявате реколтата, е голяма грешка да я държите твърде дълго на дървото или храста. По-добре е да берете плодовете леко неузрели. Доматите, повечето сортове ябълки, сливи и много други зеленчуци и плодове узряват по време на съхранение.

7. Бране на плодове при неподходящо време и в неподходящо време на деня

Пренебрегването на метеорологичните условия по време на прибиране на реколтата може да доведе до влошаване на вкуса на плодовете или до това те да не се съхраняват добре. Не трябва да се берат по време на дъжд или сутрин, когато водата на повърхността все още не е изсъхнала. Капките роса ще доведат до гниене на плодовете и зеленчуците.

Картофите се изкопават най-добре в топло, слънчево и ветровито време, за да изсъхнат клубените по-бързо. Царевицата, грахът и краставиците се берат най-добре преди обяд, така че ще бъдат по-сочни. Марулята не се бере в обедната жега. По това време листата изпаряват интензивно влагата и леко увяхват.

Още: Подрежете тези 3 храста през юли и реколтата ще ви изненада

8. Оставяне на лоши плодове върху парцела

По време на прибирането на реколтата някои градинари оставят изгнили зеленчуци в лехите или между редовете, а паднали плодове под дърветата. Те вярват, че ще обогатят почвата с органична материя, докато гният.

Това не си струва да се прави - повечето нискокачествени плодове са засегнати от болести или вредители. По-добре е просто да се унищожат, за да не станат носители на инфекция.

9. Обработка на място при горещо време

Още: 5 гениални начина да използвате старите вестници в градината

По важност тази точка не е последната, а първата. През юли в повечето региони настъпват аномални горещини. Работата на силно слънце в екстремни условия може да бъде вредна за здравето. Щом термометърът се покачи до +30°C на сянка, рискът от топлинен удар се увеличава. За пенсионери, деца и хора със сърдечни заболявания прагът е още по-нисък. Нежелателно е те да излизат в градината дори при +28°C.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес