Борната киселина е доказано средство за стимулиране на образуването на женски цветове при краставиците. За приготвяне на разтвора е достатъчно да се разтвори 1 чаена лъжичка борна киселина в 10 литра вода. Поради ниската разтворимост на веществото в студена вода, първоначално се препоръчва разтваряне в гореща или вряща вода, след което се разрежда до необходимия обем.
Разтворът може да се прилага чрез поливане в корена, но листното пръскане осигурява по-бързо усвояване. Допълнително, след началото на цъфтежа, е препоръчително торене с калиеви торове в доза 20 грама на 10 литра вода, което благоприятства залагането и узряването на плодовете.
Основни насоки за отглеждане на краставици на открито
Още: Поливане на краставиците в горещините: Грешките дори на опитните градинари
Избор на място
Оптималното място за засаждане трябва да е слънчево и защитено от вятър, но добре проветрено. Избягвайте близостта до домати и картофи, които могат да пренесат болести и вредители.
Подхранване
Мулчирането с хумус подобрява структурата на почвата, задържа влагата и ускорява растежа.
Още: Пожълтяване на листата на краставиците заради липса на калий
По време на цъфтежа прилагайте азотни торове (селитра или урея).
В средата на лятото използвайте калиеви торове, които подпомагат развитието и вкусовите качества на плодовете.
Поливане
Краставиците изискват редовно и обилно поливане, като почвената влага трябва да се поддържа в границите 75–85%. Недостигът на влага води до забавен растеж, засъхване на листата и горчив вкус на плодовете. Поливайте с топла, утаена вода, тъй като студената вода може да предизвика брашнеста мана или кореново гниене.
Още: Бели и сиви петна по листата на краставиците - какво е спасението
Грижи по време на вегетация
Провеждайте редовно плевене и разрохкване на почвата, за да осигурите добра аерация, но работете внимателно, за да не увредите кореновата система.
Следете за признаци на дефицит на микроелементи и реагирайте своевременно с подходящи листни торове.