Чушките се нуждаят от равномерно влажна почва, за да дадат възможно най-добрата реколта. С редовно и обилно поливане, вашите чушки ще дадат плодове с най-добро качество. Въпреки това, идва момент, в който растенията са получили достатъчно вода. Ако им дадете повече, излагате растението на риск от ненужен стрес.
7 признака за преполиване на чушки
Чушките ще ви уведомят, когато имат твърде много вода. Ако забележите признаци на преполиване, е важно да предприемете незабавни действия и да спрете поливането!
Как правилно се торят чушките през юли
1. Увяхващи листа
Увяхването на листата може да показва различни проблеми. Най-често те са признак на недостатъчно поливане. Възможно е обаче да се появят и когато растенията са преполивани.
Това е един от по-сериозните признаци, че растението ви е преполято. Увяхващите листа заради прекаляване с вода означават, че почвата ви или не се дренира правилно, или корените не могат да получат достатъчно кислород.
Ако растенията ви са в саксии, уверете се, че могат да оттичат излишната вода. Също така, отстранете излишната вода от тавите за събиране на капки. За растения, засадени в земята, може да се наложи да тествате почвата си за дренаж.
Повдигнатите лехи са проектирани да се отводняват (чрез повдигане), така че това може да е добър вариант, ако почвата ви е глинеста. Увяхващите листа са сериозен признак за прекомерно поливане, така че не чакайте!
2. Къдрави листа
Друг признак за прекомерно поливане на чушките са извити или деформирани листа. Това може да се случи по редица причини, често произтичащи от неправилно поливане.
Независимо дали става въпрос за проблем с почвени бактерии, болест по растенията или просто кислороден глад, е симптом на твърде много вода. Намалете режима на поливане и обърнете внимание на честотата му.
Идеалният тор за чушки – как да го приготвим правилно
3. Гъбични комари
Друг признак, че може да преполивате, е наличието на гъбични комари. Тези вредители са много често срещани, така че не се паникьосвайте, ако ги видите. Те обаче обичат да снасят яйцата си в много влажна почва.
Един от най-добрите начини за намаляване на популациите на гъбични комари е да спрете прекомерното поливане. Като позволите на първия сантиметър почва да изсъхне, е по-малко вероятно комарите да я използват като място за размножаване.
Тъй като гъбичните комари са по-голям проблем от просто поливане, ще трябва да предприемете допълнителни стъпки, за да се отървете от тях на закрито.
4. Пожълтяване на листата
Продължителното преполиване може да доведе до пожълтяване на листата. Жълтите листа обикновено са признак на недостиг на хранителни вещества в растенията. Когато поливате твърде много, може да измивате жизненоважни хранителни вещества от почвата, оставяйки чушките си без много неща в състава.
Как да торим чушките през юли за бърз растеж
Вместо да продължавате да преполивате и да увеличавате количеството хранителни вещества, просто намалете поливането, ако е възможно.
5. Кореново гниене
Въпреки че може да е трудно да се диагностицира, кореновото гниене е късен симптом на прекомерно поливане. Когато корените на вашия пипер са потопени във вода, те в крайна сметка ще започнат да гният и да умират.
6. Мухъл върху почвата
Мухълът не е непременно лошо нещо, което да видите в градината. Той е признак за гъбичен живот и всъщност може да се разглежда като нещо добро. Въпреки това, появата му на повърхността на почвата показва излишна влага.
Оставете повърхността на почвата да изсъхне между поливанията.
7. Закърнели или умиращи растения
Кореновото гниене и лошият дренаж могат да бъдат трудни за диагностициране, без да се прекопае почвата. Ако обаче забележите умиращи растения, това може да е причинено от прекомерно поливане.
Най-добрите народни рецепти за богата реколта от чушки
Как да поливаме правилно пипера?
Равномерното поливане е ключът към здравите и продуктивни растения пипер. Твърде малкото или твърде многото вода в кореновата зона може да доведе до проблеми. В случай на съмнение, най-добре е да се въздържате от поливане, вместо да поливате твърде много.
Съвети за поливане на пипер:
• Поливайте обилно. Лекото поливане на чушките ви всеки ден или два може да доведе до развитие на повърхностни корени. Това ги прави уязвими към суша и води до по-често поливане. Поливайте обилно всеки път, идеално е бавно и равномерно поливане в продължение на няколко минути. Това насърчава по-дълбокия растеж на корените и по-устойчиво растение.
• Оставете повърхността да изсъхне между поливанията. Няма проблем, ако почвата изсъхне между всяко поливане. За да проверите, заровете пръста си 5-7,5 см под повърхността, за да усетите влагата. Често първите 5 см почва ще изсъхнат, докато тя все още е влажна отдолу (където са корените).
Най-ефективният тор за пипера – гаранция за богата реколта
• Повдигнете растенията. Ако почвата ви в земята не се отцежда добре, можете да засадите чушките си на повдигнати могили.
• Поливайте в основата на растението. Избягвайте напояване отгоре, тъй като мокрите листа на пипера насърчават разпространението на болести.
• Използвайте дъждовна вода, ако е възможно. Дъждовната вода обикновено е по-киселинна от чешмяната вода и съдържа по-малко химикали. По-ниското pH на дъждовната вода може да помогне на вашите чушки да абсорбират по-добре хранителните вещества.