Трябва да се обърне голямо внимание на поливането и подхранването, за да се получат добре развити млади растения, способни да се адаптират към външната среда. Сега създаваме условия за високи добиви.
Опитните градинари така съживяват увехнал разсад
Преди и след засаждането?
Оптималното водоснабдяване е от решаващо значение за балансираното развитие. Точно както прекомерното поливане е неблагоприятно, така и недостигът му е също толкова вреден. За поливане на разсада се използва вода със стайна температура от 20 до 25ºC . Ако използвате чешмяна вода, оставете я за един до два дни, за да се изпари хлорът. Няма нужда да се вари, защото ще загуби кислород, което е вредно за растенията.
Още: Защо листата на разсада от чушки пожълтяват и падат?
Преди разсаждането растенията се поливат в продължение на един до два дни, за да се намали стресът от пресаждането. След бране, когато растенията се поливат, отнема четири до пет дни, преди да се наложи да се поливат отново. През това време те се вкореняват и корените започват да растат отново. По време на растежа на покълналите разсади, поливането се извършва веднъж на всеки три до пет дни.
Необходим е фосфор
Подхранването може да се извърши чрез прилагане на торове, които действат през корените и през листата. Към растенията се добавят макро- и микроелементи, хуминови киселини и други полезни вещества. Използват се торове, които имат балансирано съотношение на азот, фосфор и калий. Съдържанието на фосфор трябва да е малко по-високо от азота и калия, тъй като този елемент е отговорен за развитието на корените.
Златно правило: От колко светлина се нуждаят разсадите всеки ден?
Когато разсадът страда от недостиг на фосфор, листата се държат изправени под остър ъгъл, стават заострени, а долната страна е оцветена в лилаво. Трябва да се отбележи, че усвояването на този елемент се влияе от температурата. По-ниските температури обездвижват този елемент и растението не го усвоява, дори когато има достатъчно от него. Сред микроелементите, желязо, магнезий, мед, бор, йод, манган, цинк, молибден и други са от съществено значение. След прилагане на тор се наблюдава появата на нови листа и ускорен растеж.
Още: Дори най-слабият разсад от домати ще стане силен храст: Прост, но ефективен метод
Тор на йодна основа
Ако субстратът е сух преди добавяне на тор, е необходимо да го полеете, в противен случай корените ще изпитат стрес дори при добавяне на тор в течна форма.
Днес на пазара се предлагат множество торове в твърда и течна форма. Приложението най-често се извършва чрез листно или листно приложение и чрез добавяне на разтворени във вода торове.
Много градинари приготвят свои собствени торове на базата на люспи от лук, пепел, трева, компост и вермикомпост. Пепелта съдържа множество елементи и освен хранителни вещества, тя осигурява защита срещу болести.
Още: Тази грешка с разсада може да съсипе цялата ви реколта – ето как да я избегнете
Сред многобройните препарати за подхранване на разсад е тор на йодна основа, който засилва метаболитните процеси в растението и подобрява имунитета. За основната рецепта ще ви трябват 3 литра вода и две капки йод от аптеката.
Когато водата се замени с мляко , разтворът може да се използва за третиране на растения, за да се предпазят от мана. След това към 1 литър мляко се добавят три капки йод.