Ако забележите пукнатина по ствола или клоните на черешово дърво, не се паникьосвайте. Това не означава, че дървото ще изсъхне, а сигнал, че то спешно се нуждае от помощ. Ето защо това се случва и какво е необходимо да направите, за да действате правилно.
Защо кората на черешата се напуква?
Може да има няколко причини за този проблем:
- Резки промени в температурата, особено в края на зимата и началото на пролетта;
- Студена зима;
- Слънчево изгаряне през февруари-март;
- Прекомерна влага или резки промени във влажността;
- Механични повреди (напр. от инструменти, животни, градушка)
Никога не засаждайте това да черешата
Какво да правите: стъпка по стъпка обработка при напукване на кората на черешовото дърво
Почистете повредената зона. Вземете остър и чист нож. Внимателно отрежете мъртва кора. Изрежете до здрава тъкан. Направете това в посока от центъра на пукнатината навън, без да засягате здрави области.
Дезинфекцирайте. Използвайте 1-2% разтвор на меден сулфат или бордолезова смес. Това ще помогне за предотвратяване на развитието на гъбични заболявания и ще предпази от инфекция.
Покрийте раната. След като пукнатината изсъхне (1-2 часа след обработката), нанесете градински лак. Подходяща е и смес от глина и оборски тор. Основното е раната да се покрие херметически и да не се използва восък, съдържащ петролни продукти.
Поливане на черешите през лятото - ето как е правилно да се прави
Ако кората се е напукала чак до дървесината или на по-голяма дълбочина, допълнително направете следното:
- увийте повредената зона с памучен плат или стреч фолио (но не плътно);
- осигурете на дървото допълнително подхранване - през пролетта го подхранвайте със сложни торове, съдържащи микроелементи;
Следете състоянието на дървото през целия сезон. Ако пукнатините покриват повече от 1/3 от повърхността на ствола, дървото може да умре без мостово присаждане или други специални техники. В този случай е по-добре процедурата да се извърши от опитен агроном.
Предотвратяване на появата на нови пукнатини
За да избегнете появата на пукнатини по ствола на черешата, варосайте я в края на есента или през февруари. Това ще предпази кора от внезапно нагряване от слънцето през деня и от замръзване през нощта.
Регулирайте поливането - черешата не обича прекомерната влажност, но също така пресушаването е пагубно за нея. Мулчирайте областта на ствола на дървото, за да предотвратите изсъхването и прегряването на корените. Покрийте младите дървета с чул или плат против замръзване през студения сезон, за да предотвратите напуквания по кората в резултат от замръзване.
Торене на черешата с пепел: Как се прави