Кампанулата, или камбанка, е популярно растение за разсад, което се отличава с цветове с форма на камбанка или звезда. Тези нежни красавици ще добавят интерес към всяка градина.
Камбанките обхващат широка гама от цъфтящи двугодишни и многогодишни растения, подходящи за бордюри, селски градини, алпинеуми и контейнери. Повече от 300 вида се отличават с цветове с форма на камбанка или звезда, често висящи от високи класове или поздравяващи наблюдателите от ниска постелка. Лилавото и синьото са преобладаващите цветове, но се предлагат и розово и бяло.
Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Тези растения, които не изискват много поддръжка, привличат множество опрашители, а много видове са устойчиви на елени. Те виреят в хладно лято, така че ако живеете в топъл район, засадете камбанките си там, където ще получават следобедна сянка.
Още: Най-голямата грешка при засаждане на растения в градината
Грижа за камбанки
Сортовете камбанки се различават по отношение на грижите, от които се нуждаят, но ето общи насоки, които трябва да следвате. Не забравяйте да проучите избрания от вас сорт/култиватор, за да сте сигурни, че расте в оптимални условия.
Светлина
Повечето видове камбанки ще виреят на пълно слънце. Ако живеете в топъл пояс, засадете камбанките си на полусянка. Някои горски сортове са сенколюбиви диви цветя и ще изискват пъстра сянка или пълна сянка.
Още: Гъбички по растения - причини и лечение
Вода
Цветовете на камбанка предпочитат влажна почва, въпреки че някои сортове могат да понасят суша. Поливайте, когато горният слой почва започне да изсъхва. Поддържайте почвата мулчирана, за да запазите влагата.
Температура и влажност
Камбанките обикновено предпочитат умерени температури - топли през деня, но по-хладни през нощта, за предпочитане под 21 градуса по Целзий. Камбанките няма да издържат дълго в райони с висока влажност и високи нощни температури.
Още: Най - ефикасният лек срещу брашнеста мана в градината
Почва
Кампанулата предпочита плодородна почва, така че обогатете почвата с компост или оборски тор по време на засаждане. Важно е почвата да е добре дренирана, в противен случай растението може да изгние. Камбанката не е твърде взискателна към pH на почвата, така че неутралното (6,0 до 8,0) е подходящо.
Тор
През пролетта подхранвайте камбанките с балансиран тор 10-10-10 или наторете растенията с компост или оборски тор.
Още: Реколтата ви ще се умножи: Засадете тези красиви цветя до доматите
Проблеми, вредители и болести
Камбанката обикновено не е засегната от болести и вредители, но може да бъде обезпокоена от някои от обичайните заподозрени - листни въшки, охлюви, паякообразни акари, белокрилки или ръжда. Маслото от нийм може да се прилага ежеседмично, докато се постигне контрол върху вредителите. За ръжда по листата, отстранете засегнатите листа и ги изхвърлете в кошчето. Охлювите могат да се контролират с обикновен капан за охлюви или диатомитна пръст .
Подрязване
Съветите за резитба варират в зависимост от вида камбанка, но като цяло премахването на прецъфтелите цветове ще удължи цъфтежа. Отстранявайте прецъфтелите цветове внимателно, за да не нарушите пъпките отдолу. През есента или пролетта отрежете стъблата до приосновните листа. Ако искате растението да се разсее отново, не премахвайте всички прецъфтели цветове. Оставете няколко растения да дадат семена.
Още: Как да се отървете от белокрилките по цветята и реколтата
Размножаване
Много от сортовете се самозасяват или се размножават чрез коренища. Можете да размножавате камбанки чрез семена, разделяне или стъблени резници.
Пресаждане
Растенията в контейнери могат да се пресаждат, когато корените се покажат на върха. Извадете растенията от контейнера и отстранете колкото е възможно повече от почвата. Почистете контейнера, напълнете го с прясна почва и пресадете. Ако растенията са се увеличили и не го разделяте, увеличете размера на саксията с един или два размера, преди да я пресадите.
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Разновидности
Сортовете камбанки са доста разнообразни по външен вид и култура. Има лилави, бели, розови, сини. Има високи камбанки и ниски почвопокривни камбанки. Някои са многогодишни, а други са едногодишни. Някои обичат пълно слънце, а други виреят на сянка. Наистина има сорт камбанка за всяка градина. Ето няколко от нашите любими.
Американската камбанка (Campanula americana) е местен, горски вид, който предпочита пъстра сянка и богата, влажна почва. Високите стъбла са покрити с лавандулови, звездовидни цветове.
Средната камбанка (Canterbury Bells) предпочита влажна, плодородна почва на пълно до частично слънце. Високите стъбла на това двугодишно растение дават цветове с форма на чаша и чинийка. „Champion“ има сини или розови цветове. „Double Melton Bells“ има двойни цветове в тъмно-, бледорозови или лилави цветове.
Още: Честа грешка: Това е най-лошото време за поливане на растения
Камбанка (Campanula rotundifolia) има камбанковидни, сини цветове на високи, тънки стъбла, които цъфтят през цялото лято. Расте в песъчлива, добре дренирана почва.
Камбанка (Campanula saxifraga) е компактно почвопокривно растение, което расте от 10 до 15 см височина с камбанковидни, синьо-лилави цветове. Изисква добре дренирана, влажна почва.
Камбанка „Розов октопод“ е необичайна камбанка с дълги, тънки венчелистчета, събрани в цветни съцветия, наподобяващи розови октоподи. Предпочита пълно до полуслънчево място във влажна, но добре дренирана почва.