Честа грешка: Това е най-лошото време за поливане на растения

02 май 2025, 07:30 часа

Като градинари, една от най-големите опасности, с които се сблъскваме при поливането, е рискът да убием растенията си с добри намерения. Често това се дължи на неправилно поливане – и един от основните виновници е поливането, когато не е необходимо – или абсолютно не бива. Да знаеш кога е най-лошият момент за поливане на растенията може да изглежда нелогично – но е много успокояващо да имаш представа за онези моменти, когато е най-добре да не правиш абсолютно нищо!

5 красиви и лесни за отглеждане цветя, които ще преобразят вашата градина

Може да посегнем към лейката или маркуча, когато самите ние се чувстваме сякаш искаме да се напием за хладка напитка, но това не винаги са най-подходящите моменти за поливане на зеленчукова градина, декоративна бордюра, саксия или морава. Сред градинарите има известен дебат кога да не поливаме растенията, но със сигурност има критични моменти, когато трябва да внимавате да не увеличите шансовете на растението да бъде изложено на инфекции, вредители и множество проблеми с корените и листата. Ето някои от ключовите моменти, които трябва да имате предвид, за да поддържате растенията си здрави и енергични…

Кога е най-лошото време за поливане на растения?

Още: Защитете цветята в двора си: Трикове от опитни градинари

Майката Природа не винаги осигурява достатъчно валежи, особено през вегетационния период. Наличието на разумен метод за допълнително напояване е от ключово значение и можете да намерите много добри идеи, като прибиращи се маркучи и лейки . Но кога поливането е най-лошото нещо, което можете да направите?

1. Обяд

Обедът е времето от деня, когато слънцето достига своя зенит. До обяд слънцето е в най-високата си точка на небето и температурите се покачват. В часовете малко след обяд нивата на топлина на земята ще започнат да се усилват и това е особено тревожно през летните месеци. Ако се чудите кое е най-лошото време за поливане на растенията през лятото, това със сигурност е едно от най-малко ефективните и потенциално най-вредни.

Поливането около обяд и обед е една от големите грешки при поливане на градината, които сме склонни да правим, особено когато слънцето пече паляво. Изкушаваме се да мислим, че растенията искат това, което искаме и ние – хладна, освежаваща напитка! Но ако поливате растенията по обяд, особено през летните месеци, водата бързо ще се разсее. Топлината ще доведе до по-бързо изпаряване на почвената влага, отколкото корените могат да я абсорбират, оставяйки ви с изсъхнали растения.

Още: Феята в градината: Цветната магия на грамофончетата ипомея

2. Късна вечер

Късната вечер е ябълка на спора сред градинарите, когато се спори кое е най-лошото време от деня за поливане на растенията. Някои казват, че е добре да се полива вечер, докато други казват „не“. Тези, които препоръчват поливане вечер, вярват, че това е най-доброто време за напояване, тъй като температурите са се охладили и слънцето залязва, като по този начин растенията могат да абсорбират водата без изпаряване.

Скептиците обаче също са прави. Те твърдят, че късното вечерно поливане ще изложи растението на гъбични заболявания, особено при стресирани или повредени растения. Ако растенията ви са енергични и здрави, може би смятате, че си струва риска. Друг аспект на вечерното поливане, който си струва да се обмисли, е, че то може да привлече повече нощни посещения от градински охлюви и голи охлюви!

3. Късен следобед

Още: Не слагайте пепел навсякъде! Ето кои растения я обичат и как да я прилагате ефективно

Както и при часовете след обяд, късният следобед като цяло не се препоръчва като подходящо време за поливане на растенията, особено през летните месеци. Скоростта на изпарение е най-висока през тези няколко часа между обяд и късния следобед – така че е очевидно, че всички възможни ползи от поливането ще станат по-малко ефективни (и могат да бъдат обезсилени) почти веднага.

Градина в сини нюанси: Растенията, които радват окото и успокояват душата

Друга причина да не се полива по това време на деня е, че всякакви капки вода, които може неволно да са попаднали върху листата, ще уловят слънчевите лъчи – а в горещи периоди тези лъчи могат да се усилят и да причинят изгаряне на листата и увреждане от слънцето. Ако искате да поддържате листата сухи, не забравяйте да поливате в корените на растението. Използвайте система за капково напояване или маркуч за напояване , или поливайте ръчно в основата на растението.

Топ 6 пролетни растения за повече енергия, баланс и късмет у дома

4. След като растенията са увяхнали

Увяхването понякога може да е индикатор за недостатъчно поливане на растенията , това е вярно. За съжаление, то може да е и признак на болест или вредители – а в някои случаи дори може да е признак на прекомерно поливане! Така че, освен ако не сте проверили нивата на влага и не сте елиминирали други възможни причини за увяхване, трябва да действате внимателно. Въпреки че увяхването е ценен визуален показател, то не винаги е надежден барометър за напояване.

Още: Грижи за хортензиите през май - време за подхранване, засаждане и размножаване

Също така, ако чакате, докато растенията ви увехнат, те ще бъдат стресирани. Стресираните растения са по-податливи на болести, вредители и щети от околната среда. Когато е възможно, превенцията е по-добра от лечението, така че следете внимателно външния вид на растенията всеки ден, за да можете да се намесите, преди нещата да станат твърде сериозни.

Жив плет готов след няколко часа? Възможно е с тези растения!

Един добър начин да различите листата на недостатъчно поливани растения от тези, които са прекалено поливани, е да проверите текстурата на листата. Докато и в двата случая листата могат да променят цвета си (на жълт или кафяв), прекалено поливаните листа са по-меки, докато недостатъчно поливаните листа са по-хрупкави.

5. След силен дъжд

Кога е най-лошото време за поливане на растения? Вероятно след силен дъжд. Може би си мислите, че това е очевидно, но понякога (по навик) хората посягат към лейката или маркуча само часове след като градината вече е била напоена. Това е най-лошото нещо, което можете да направите, тъй като прекомерното поливане може да насърчи гъбични инфекции, отслабване на корените, кореново гниене и дори задушаване на корените.

Още: Как и кога се размножават божурите и как да ги предпазите от болести

Друго голямо „не“ е да поливате градината или растенията си твърде рано, след като вече сте го направили сами. Разбира се, ще трябва да увеличите напояването през летните месеци, но се доверете на интуицията си. Ако наистина не сте сигурни кога растенията са готови за пиене, не се страхувайте да проверите нивата на влага в земята около тях с пръст. Тя трябва да е суха поне до два пръста, преди да полеете отново.

Календар на градинарите: Какво трябва да засадите в двора си през МАЙ месец

Ще трябва да адаптирате нуждите си от поливане за по-млади растения, растения, които цъфтят или плододават, или растения в контейнери. Инвестирайте в инструмент за наблюдение на влагата, за да тествате нивата на влага, ако имате нужда от малко допълнително спокойствие относно времето за поливане.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес