Правилното торене помага на доматите след засаждане в градимата помага да се вкоренят ефективно, тъй като стимулира кореновата система. По този начин осигурява на растението всички необходими хранителни вещества. Това важи особено за високите сортове, тъй като те изискват допълнително внимание.
Според експертите, по време на пресаждането трябва да се използват специални вкореняващи агенти. Но ако видите, че растението не расте и след това, трябва да повторите употребата на стимуланти. Силната коренова система в началото на развитието помага на растението да придобие добро здраве и да даде добра реколта.
Най-голямата грешка при отглеждане на домати: НЕ я правете
Първото торене на доматите след засаждане
Опитните градинари правят първото подхранване на доматите с калиев нитрат. Този тор съдържа 15% азот, който е необходим за укрепване на стъблата. Те стават по-издръжливи, без да провокират прекомерен растеж на зеленина, както се случва при използване на амониев нитрат.
Калциевият нитрат също съдържа голямо количество калций (26%), който е необходим за укрепване на здравето на растението, повишаване на устойчивостта му на стресови условия и усвояване на други хранителни вещества (по-специално калий и азот).
Разтворът за торене на домати е много лесен за приготвяне. Вземете 12 гр калиев нитрат, разтворете го в 12 литра вода. Това е приблизително 1 супена лъжица без връх. Преди прилагане на тор, всеки храст трябва да се залее с 1 литър чиста вода, след което да се добавят 0,5 литра разтвор с калиев нитрат.
Как лимонената киселина помага за богата реколта от краставици и домати
Още за торенето на домати
Две седмици след засаждането на разсада в оранжерия или открита земя се извършва първото кореново подхранване, което не може да се пренебрегне.
По това време засадените растения вече са се адаптирали към новите условия.Изключително важно е да се осигури опора на доматите на този етап, за да могат те да образуват силни храсти възможно най-бързо. За целта са необходими азотни или сложни минерални торове с висока доза азот.
Като бързодействащи азотни торове се изпозват амониев нитрат, калиев нитрат и калциев нитрат. Всеки от тези торове ще бъде полезен за доматите в началния етап на растеж.
Амонячната вода, разтвор на амоняк, също може да се счита за бързо усвоим азотен тор. Амонячният тор се абсорбира от растенията много бързо дори в студена почва. Кореновият дресинг се приготвя от 2 супени лъжици амоняк на 10 литра вода.
Какво да правим с доматите в градината веднага след дъжд, за да не съсипе реколтата им