С какво да заменим оборския тор: Най-ефективният юлски тор за цялата градина

14 юли 2025, 14:04 часа

В средата на юли, когато растенията се нуждаят от максимално подхранване за растеж и плододаване, оборският тор не винаги е под ръка за всеки градинар. Можете да намерите достоен негов заместител, без да харчите нито стотинка.

Най-добрият заместител на оборския тор през юли

Тайната се крие в обикновените плевели, които повечето градинари изхвърлят без да се замислят, че те са ценен източник на хранителни вещества. Окосената трева, особено коприва, глухарчета и бобови растения, се превръща в суровина за приготвянето на мощен „зелен тор“, който подхранва градинските култури не по-малко ефективно от познатия на всички оборски тор.

Торене на краставиците с дървесна пепел – най-важните препоръки

За да го приготвите, ви е необходим голям контейнер - пластмасова бъчва или здрава кофа с вместимост 50 литра или повече. Този контейнер се пълни с прясно набрана трева приблизително две трети, като леко се уплътнява зелената маса.

Тревата се залива с вода отгоре, оставяйки свободно пространство от 10-15 см от ръба за пяна по време на ферментацията. За да се ускори процесът и да се обогати съставът, се добавя източник на захар (чаша старо сладко или няколко шепи корички от хляб) и шепа дървесна пепел.

Съдът се покрива с капак (който не се затваря плътно) или кърпа, за да може да влиза въздух, и се поставя на слънчево и топло място. Активната ферментация с отделяне на мехурчета и характерна миризма обикновено започва след 2-3 дни.

След 7-10 дни, когато ферментацията отслабне и течността придобие наситен тъмнокафяв цвят и мътен вид, торът се счита за готов. Силната миризма показва висока концентрация на полезни вещества.

Тази инфузия е склад от лесно смилаем азот, калий, фосфор в достъпна форма, микроелементи и полезни почвени микроорганизми. По своя ефект тя не отстъпва на традиционната инфузия на оборски тор, а по скорост на действие често я превъзхожда.

Най-ефективният тор за двойно по-бърз растеж на краставиците

Преди употреба концентрираната запарка трябва да се разреди с чиста вода: 1 литър запарка на 10 литра вода за кореново подхранване. За пръскане по листата концентрацията се намалява наполовина (1:20), за да се избегне изгаряне.

Полученият разтвор може да се използва за подхранване на абсолютно всички градински култури: домати, краставици, чушки, тиквички, зеле, кореноплодни зеленчуци, ягодоплодни храсти. Поливането се извършва под корена веднъж на всеки 10-14 дни след основното поливане или дъжд.

Ферментиралата билкова маса, останала след отцеждане на запарката, не трябва да се изхвърля. Тя се разстила като мулч под малинови храсти, касис или овощни дървета - тя ще продължи бавно да отделя хранителни вещества. 

Растенията, получили такова подхранване, показват забележимо увеличение на зелената маса, обилен цъфтеж и активно завръзване на плодове. Добивът им  се увеличава, а плодовете се пълнят по-бързо и по-равномерно с хранителни сокове.

Най-добрите торове за краставиците за удължаване на реколтата

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес