Само така е правилно да торите градината с кафе

25 май 2025, 07:00 часа

Не само хората обичат тази ароматна напитка. Употребата на кафе, особено на смляно кафе или както го наричат ​​още у нас, кафеена утайка, има положителен ефект върху определени растения по различни начини, а също така може да се използва като добавка, тъй като съдържа калий , азот, магнезий и фосфор.

Засадете тези билки до доматите за естествена защита и по-богата реколта

Много градинари смятат утайката от кафе за безопасен, естествен и ефективен начин за насърчаване на растежа на растенията без използването на химикали и пестициди. Така че следващия път, след като изпиете кафе, вместо да го изхвърлите, съберете го и го използвайте в градината си.

Стимулира растежа на моркови и репички

Още: 6 неща, които ще помогнат на розите да растат по-бързо и да цъфтят обилно

Остатъкът може да се използва като мулч, а както пише, той предотвратява появата на вредители и плевели и аерира почвата. Най-добре работи в комбинация с едър мулч. Ако се използва самостоятелно, в по-дебел слой може да доведе до уплътняване на земята и задържане на влага на повърхността.

Кафето може също да стимулира растежа на морковите и репичките. Смесването на семената им с утайката улеснява сеитбата , като същевременно им дава първото торене, а ароматът отблъсква пешеходците, които ги нападат по време на растеж.

Как да отгледате броколи в градината си

Кафето има високо съдържание на азот, така че може да повлияе и на pH на почвата и по този начин да насърчи цъфтежа на розите. Утайката може да се смеси с компост и след това да се поръси около розите, или може да се изсуши и да се излее самостоятелно. Трябва обаче да внимавате с количеството, защото твърде много кафе може да понижи pH на почвата и да увеличи нейната киселинност. 

Тъмнокафявият нюанс на кафето може да придаде на цветето на хортензия ярко син цвят. Това е така, защото има способността да понижава pH на почвата, а хортензията променя цвета на цветовете си в кисела почва. Също така, отрязаните цветя във вази издържат по-дълго, ако към водата се добави утайка.

Още: Най - добрите видове жив плет за засаждате по оградата на двора ви

Можете да го поставите директно върху или в почвата, но трябва да внимавате с киселинността, особено за онези растения, които не обичат такива почви. Поради тази причина се препоръчва смесването на утайката и пепелта, която е алкална и неутрализира киселинността.

Привлича земни червеи и действа срещу охлюви, мравки и болести

Вече сте запознати с факта, че земните червеи са полезни, защото разрохкват почвата, като се хранят с органична материя, но също и с вредители като листни въшки , а утайката ще ги привлече към градината. Можете също да смесите кафе със земни червеи при засаждане и торене. 

Ако охлюви и мравки атакуват растенията ви, можете да ги защитите и с утайка от кафе или смляно кафе. Поръсете го около растенията, за да предотвратите приближаването на вредители до тях. Този продукт може да помогне и като защита срещу хищни домашни любимци.

Още: Най - честата причина туята ви да изсъхне

Кафето е добро и в борбата с гъбични заболявания като Fusarium , Pythium и Sclerotinia .

 Утайката може да се постави в компостна купчина, където се разлага заедно с други биоотпадъци до зрял компост. В допълнение към почвата, не забравяйте да добавите материали , съдържащи въглерод , като сухи листа, дървени стърготини, сено или дървени стърготини.

Как и какво да компостираме?

Можете също да добавите кафе към култури, които обичат да растат в кисели и леко кисели почви. Такива растения са горски плодове като боровинки, касис, червени боровинки и малини, но също така къпини, ягоди и др. В допълнение към розите и хортензиите, рододендроните , цикламените , гладиолите и лилиите го обичат .

Още: Засаждане на цвекло в градината през май месец

Важно е да използвате смляно истинско черно кафе, подсладено с естествен подсладител. Ако сте използвали изкуствени подсладители и мляко, не се препоръчва употребата им върху растения.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес