Фотиния, берберис, лавър, череша, калина, тис, хвойна - това са само някои от видовете, които могат да се използват за оформяне на живи плетове. Освен бързия растеж, някои от тях са изключително декоративни, докато други имат тръни и образуват непроницаема ограда.
Храсти-джуджета, подходящи за градината
Когато искаме да защитим двора от любопитни погледи, идеално е да засадим жив плет. Разполагаме с голям брой видове, сортове и хибриди, които ще разкрасят всяко пространство, и те се различават по своята буйност, скорост на растеж, размер, форма и цвят на листата и цветовете. Това, което избираме, зависи от пространството, визуалния ефект, който искаме да постигнем, терена и осветлението.
Първото нещо, което трябва да се вземе предвид, е разстоянието между разсадите и височината на растенията. Тяхната височина и буйност не трябва да възпрепятстват движението, видимостта на пътищата , инфраструктурата или да създават проблеми със съседите. Разсадът, който купуваме, може да бъде в контейнери, в торби или с голи корени.
Още: Само така е правилно да се подреже жив плет
Вечнозелени или широколистни видове
Всички видове живи плетове могат да бъдат разделени на широколистни и вечнозелени, като ние ще изберем в зависимост от нашите нужди. Ако искаме жив плет, който да ни защитава през цялата година, нашият избор ще бъде фотиния, калина (лигуструм), хвойна (хвойна), лавър, череша, тис. Сред широколистните видове можем да изберем берберис, хортензия и габър.
Фотиния
Фотинията е изключително декоративен вечнозелен вид, който расте бързо. Ако имате нужда от дебела защита, това е идеалният избор. Лесно се отглежда, не е взискателен растителен вид и има декоративни, червени листа. Лесно се поддържа. Най-добре е да се засажда през есента на разстояние 70 см едно от друго. Размерът на ямата за засаждане трябва да съответства на размера на саксията, в която се намира разсадът, или на размера на кореновата бала, когато става въпрос за такива с корени в торба. Когато копаете дупката за засаждане, разрохкайте дъното с лопата, така че растението да има рохкава почва, която да развива, и излишната вода да може лесно да се отцеди от кореновата зона.
Още: 3 вечнозелени храста, които ще ви защитят от любопитните съседи
Ако го засадим в бедна почва, е необходимо да добавим тор, който ще осигури храна за растението. След засаждането, уплътнете почвата около разсада, за да постигнете най-добър контакт между корените и почвата. Растенията, които се поливат и наторяват по време на вегетационния период, могат да израснат над 1 м. За да има фотинията гъста корона, тя трябва да се подрязва редовно.
Лигуструм
Лигуструм или лигуструм е друг много популярен вид. Расте бързо и може да достигне до 3 м. Обича слънчеви места, но вирее добре и на полусянка. Цъфти през лятото, в периода юни-юли. Цветовете са малки, събрани в съцветия, имат приятен аромат . Понася много добре ниски температури. За по-гъст жив плет може да се засади зигзагообразно, на разстояние 20 см един от друг, с 10 разсада на 1 м дължина. Ако искате гъст жив плет, подрежете ги на височина 20 см след засаждането.
Лаврова череша
Още: На какво разстояние се сади фотиния за жив плет
Днес са създадени множество сортове и хибриди на черешов лавър. Тези видове образуват компактен жив плет. Те понасят много добре градските условия . Зелената лаврова череша понася много добре сянка и резитба.
Оформяне на няколко вида живи плетове и подрязване на цъфтящи декоративни храсти
Пъстрият се характеризира с по-бърз растеж и образува ограда по-бързо. Листата му са по-големи и много декоративни поради цвета си.
Цветето се характеризира с красиви цветове, които цъфтят през май и юни. Много е устойчиво . Достига по-ниска височина от обикновените, зелените и пъстрите сортове.
Още: Изграждане на жив плет: Видове храсти и съвети за отглеждането им
В допълнение към тези видове, отличен избор от вечнозелени видове са хвойната и тисът. Хвойната може да образува огради с височина около 4 м, докато тисът расте по-бавно и е по-подходящ за ниски живи плетове.
Габър
Като жив плет, габърът понася много добре резитбата и оформянето. Предимството му пред другите широколистни видове е, че запазва листата си дълго време ; дори когато изсъхнат, листата остават по растенията. Най-добре е да се засади в късна есен, когато листата са опадали и разсадът е във фаза на покой, или в началото на пролетта, преди да започне вегетацията. Засажда се в един ред, но гъсто на разстояние 20 см. Може да нарасне около 3 м.
Берберис
Още: Възстановяват 10 км живия плет по трасето на трамвай № 5
Ако искате гъст, непроницаем жив плет, берберисът е най-добрият избор. Този вид се характеризира с красивия червен цвят на листата си. Цветовете са жълти. Образува гъст жив плет. Клонките от берберис имат бодли, така че не се препоръчва, ако имате малки деца. Може да достигне височина до 1,5 м. Понася много добре резитбата.