Билките са в основата на много успешни градини. Много билки са красиво ароматни и в изобилие. Повечето са много бързорастящи и изключително привлекателни за нашите приятели опрашители, изключително вкусни и като цяло са много послушни, лесни за отглеждане растения. Но има и инвазивни билки, които могат да бъдат по-малко учтиви.
Забравете за безсънието: Топ 5 билки, които ще ви помогнат да спите по-добре
Ако обмисляте различни идеи за билкови градини и претегляте кои билки да отглеждате в определени части от градината си, струва си да имате предвид, че някои инвазивни билки могат да се превърнат в пречка, ако бъдат оставени да се разпространяват свободно. Струва си да ограничите тези инвазивни растения , за да не се разпространяват безконтролно, като в крайна сметка доминират и завладеят цветните ви лехи.
Тук разкриваме най-инвазивните билки и се задълбочаваме в това как можете да ги отглеждате, без да затрупват градината ви.
Още: 6 страхотни билки, които да отгледате на кухненския си прозорец
Мента
Ментата е неоспорима билка, която трябва да се използва в изобилие.
Въпреки това, тя може да бъде досадна, макар и вкусна билка, тъй като след като бъде засадена, е много трудно да се отървем от нея.
„Ментата просто започва да пуска корени всеки път, когато някоя част от растението докосне почвата“, обяснява експертът по зеленчуци Кейт Ръсел .
Още: Най-мощните растения за здраве и дълголетие – намерете ги в природата, сега е момента
Нищо от това не означава, че ментата трябва да се избягва: градината ми е пълна с котешки мента (Nepetas), които, макар и да растат енергично, могат да бъдат ограничени с малко внимание.
„Ментата и много от нейните роднини се разпространяват агресивно, така че контейнерите са най-добрият начин за отглеждането ѝ“, обяснява растениевъдът Алекс Кантор. „Поставете я на частично слънце до пълно слънце и поддържайте почвата влажна, но не и подгизнала“, съветва той.
Ако харесвате вида на ментата в цветна леха и тя наистина изглежда изключително красива, тогава е добра идея да я засадите в бездънна кофа, която можете да потопите в цветната си леха. Това създава илюзията, че я отглеждате в земята, но има предимството да контролирате растежа ѝ.
Хрян
Още: Гастроентеролог разкри как е правилно да се приемат билки
Хрянът (Armoracia rusticana) е голямо и особено вкусно растение, което е наистина пикантно. Настъргването на пресен хрян в тенджера „Блъди Мери“ може би е едно от най-добрите кулинарни творения на нашето време и затова отглеждането му у дома е лесна задача.
Въпреки това, бъдете внимателни, когато засаждате хрян, тъй като той може да бъде истински насилник, когато си поиска. След като се е установил, е почти невъзможно да се отървете от хряна . Той има репутацията на енергичен и е известно, че превзема билковата градина, като държи всички останали билки като заложници.
Много по-добър начин за отглеждане на хрян е в голям контейнер. Важно е той да е достатъчно голям, за да побере бързата му коренова система.
В открита земя корените на хряна могат да достигнат колосалната дълбочина от 3 метра, така че въпреки че контейнерът ви очевидно не е нужно да е толкова обемен, е разумно да ги засадите в по-голям контейнер, ако е възможно.
Още: Ускорете растежа на розмаринa, мащерката и лавандулата, като добавите този отпадък
Маточина
Растението маточина (Melissa officinalis) е истинско удоволствие да се отглежда в градината. През летните месеци то има нежни бледи цветове, около които се стичат гладни пчели и пеперуди, а листата могат да се берат за приготвяне на летен ликьор или чай.
Кои билки понижават висока пикочна киселина
Въпреки това, маточината е бурно растящо растение, което, ако не бъде контролирано, може много бързо да завладее района. Тя може много бързо да се самозасява и може да откриете маточина да расте във всички части на градината ви, дори там, където не искате.
Премахването на цветовете на растението веднага щом се появят, ще направи маточината ви далеч по-малко инвазивна. Като алтернатива, струва си да запомните, че можете да отглеждате маточина на закрито през цялата година.
Още: Кои билки придобиват "магически свойства" на Еньовден?
„Те растат прекрасно на первазите на прозореца“, казва Кейт. „По този начин контролирате подхранването и напояването и не им позволявате да се разпространяват в места, където не ги искате.“