За да презимуват успешно овошките в градината, трябва да ги защитим от вредители и болести. Пръскането на дръвчетата през есента ще им осигури здрава основа за следващия сезон, от който отново ще очакваме добра реколта от здравословни домашни плодове! То трябва да се осъществи в края на сезона, непосредствено преди началото на зимата, когато дърветата за загубили всичките си листа.
Още: Топ 5 на цветята, които защитават градината ви от вредители
Още: Доматени издънки - как да ги идентифицираме на растението
Вземете семе за лилави картофи – гарантирайте си добра реколта
Първо трябва да изчакате сухо време. Никога не пръскайте преди дъжд, защото той ще отмие веществото и градината отново ще остане незащитена. Времето трябва да е сухо и безветрено.
През октомври месец е подходящо да намажете стволовете и основата на клоните с вар.
Още: Забравеното съкровище: Как да засадите мушмула в двора си
Още: Украшение за двора: Сега е идеалното време за засаждане на японска дюля
Предварително ги изчистите от напуканата мъртва кора, която става убежище за вредители. Използвайте нож или телена четка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Само телените червей обичат картофи повече от вас - как да предпазите реколтата
За да си приготвите необходимата смес за варосване на дръвчетата, разредете 2 килограма гасена вар в 10 литра студена вода. Добавете 150 грама предварително разтворен в малко вода син камък. Разбъркайте добре и намажете с този разтвор подготвените овошки.
Бялото покритие служи за отразяване на светлината. Така не се допуска кората да се нагрява и разширява през деня, и да се свива вечерта, което от своя страна става причина за образуване на надлъжни цепнатини в нея.
Когато нанасяте варта по дръвчетата, наблегнете на южната им страна, за която рискът от прегряване е най-голям. Именно от там най-често започва напукването на кората.
Още: Как да използвате правилно вода със захар в градината си
Още: Кога и как да засадите краставици, за да е богата реколтата им?