Всичко, което трябва да направите сега за изобилна и вкусна реколта от ягоди

16 май 2025, 13:25 часа

Съдържание:

Ягодите изискват грижи през целия сезон, не само по време на прибиране на реколтата. Всяка година е необходимо да се тори, разрохква междуредовите пространства, мулчира почвата, поливат се и се наторяват.

Още: Содата за хляб върши чудеса в градината – ето как

Основни грижи за ягодите

По-добре е да се мулчира преди образуването на яйчниците по храстите, за да се предпазят плодовете: ако докоснат земята, те могат да започнат да гният. На следващата пролет е необходимо да премахнете изсъхналите листа.

Веднага след плододаването, старите и болни листа се отрязват и не се пипат отново. Това се прави, за да може листната маса да предпази пъпките, които се образуват за бъдещата реколта. След всяка реколта, ягодите „изхвърлят“ 3-5 млади издънки - мустаци. По-добре е да отрежете слабите, а силните да вкорените в саксия с почва до растението.

Петата година е последната година, в която ягодите растат на едно място. Храстите отслабват и кореновата система постепенно умира. След торене и прибиране на реколтата, издънките се събират от старите храсти. След това те трябва да бъдат разхлабени, подхранвани и поливани.

Още: От розово до синьо: Ето как да промените цвета на хортензиите

Прибиране на реколтата

Ягодите узряват неравномерно и плодовете трябва да се берат на всеки 3-4 дни. По-добре е да правите това в сутрешните часове, когато росата е спаднала и плодовете са по-плътни и сухи. Не оставяйте плодовете върху храстите твърде дълго, особено ако планирате да ги транспортирате, за да не се развалят по пътя.

При бране е по-добре ягодите да се поставят в малки контейнери, тъй като в големите те ще бъдат смачкани под собственото си тегло. Препоръчително е ягодите да се сортират по време на беритбата, като се отстраняват повредените и изгнили плодове. Не ги оставяйте в градината при никакви обстоятелства - болестта ще се разпространи и върху други растения.

Още: 5 растения, които да засеете през май за красива и плодородна градина

Тайната на перфектните ягоди е правилното хранене

Най-важният аспект от грижата за ягодите на всички етапи от растежа им е храненето.

Има универсални торове, които не само ще осигурят на ягодите хранителни вещества, но и ще подобрят свойствата им, такива са например хумусните торове.

  • Къде и кога се използват?

Хумусните торове помагат на разсада в различни етапи на растеж. Те се използват при подготовка на почвата, при засаждане на разсад и за торене по време на вегетационния период.

Органоминералните торове, освен хранителни вещества, са обогатени с калиев хумат, който подобрява усвояването им, служи като източник на хранене за размножаването на полезни ризосферни бактерии, подобрява структурата на почвата и увеличава нейния влагоемкост и порьозност, което подобрява влаго- и въздухообмена между почвата и растението.

Още: Направете си органичен тор у дома - ще накара всичко в градината ви да расте буйно

При редовно подхранване добивите от ягоди се увеличават, а вкусът на плодовете се подобрява. Хумусните торове предотвратяват навлизането на нитрати и тежки метали в растенията, като ги свързват в труднодостъпни съединения.

Подготовка на почвата

Поставете тора в пропорция 40-50 г на квадратен метър почва или 5-10 г на дупка и смесете с останалите почвени компоненти. След засаждането, навлажнете добре почвата.

Подхранване

Още: Лишеи по дърветата - приятели или врагове в градината

  • Първото подхранване е в началото на пролетта. Нанесете тор под храста в пропорция 20-25 г на кв.м или 10 г под храста.
  • Второто подхранване е след цъфтежа. Нанесете тор под храста в пропорция 10-15 г на кв.м или 5 г под храста.
  • Третото подхранване е след плододаване. Нанесете тор под храста в пропорция 25-30 г на квадратен метър или 10-15 г под храста.

Можете да разтворите същото количество тор, в зависимост от етапа на подхранване, в 10 литра вода. И след това просто полейте храстите или третирайте листата.

Още: Не поливайте тревата, преди да прочетете това – грешки, които убиват моравата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес