Торфеният мъх е разложен сфагнумов мъх, който се продава заради способността си да задържа влагата в почвата много по-ефективно от други подобни продукти. Често ще го видите включен в почвата за саксии или в облицовката на висящи кошници, например. Добавя се и се използва от градинари за подобряване на здравето на почвата .
Защо градинарите ценят торфения мъх?
„Торфеният мъх е предпочитан избор на градинарите от много години, за да придаде тласък на бордюрите и контейнерите, и изглежда с основателна причина“, казва Холи Кросли . „Тъй като е направен от изгнили растения, той е богат на хранителни вещества и е добър в задържането на влага.“
Още: Златна тор: Защо старите градинари изхвърлят торбата на прахосмукачка в градината
Въпреки това, тъй като бяха повдигнати опасения за околната среда, производителите и градинарите търсят алтернативи на торфения мъх.
Защо торфеният мъх е вреден за околната среда?
„Древните торфени блата са чудесни поглъщатели на въглерод, улавяйки и абсорбирайки въглерод, увреждащ климата, и действайки като уникални местообитания за много редки и застрашени растения и животни“, казва експертът по градинарство Рут Хейс .
„Тези блата се образуват за хилядолетия, но се унищожават за минути, когато торфът се добива за гориво и обработка, и когато това се случи, целият задържан въглерод се освобождава. Така че е правилно да се спре използването на торф в градинарството.“
Още: 4 лесни начина да се отървете от осите и да забравите за тях
Кои са най-добрите алтернативи на торфения мъх?
Експертите по градинарство от нашето списание Amateur Gardening са тествали обстойно алтернативи на торфения мъх. Редакторът Гари Кауърд-Уилямс, заедно с експерта по градинарство на H&G , Дрю Суейнстън , дават следния съвет.
Компост
Повечето от нас добавят компост, за да подобрят хранителното съдържание на почвата и дренажа, като нещо естествено, и, разбира се, това е нещо, което запалените градинари могат да приготвят сами у дома.
Още: Как правилно да прилагате компостен чай в градината
„Често чуваме от читатели, че има толкова голям избор от компост за продажба (и неадекватна табела около него), че им е трудно да изберат продукта, който искат или от който се нуждаят. Допълнително объркване възниква с разликата между компост, подобрители на почвата и мулч, така че по същество компостите са за отглеждане, докато подобрителите на почвата и мулчът подобряват и защитават почвата ви“, казва Рут Хейс.
„Въпреки това, домашният компост е чудесен мулч и почвена добавка, както и перфектната среда за покълване и растеж. Призоваваме всички да си направят сами, ако могат. Дори малка градина има място за кутия за компост и всичко, от което се нуждаете, за да направите прекрасен, ронлив, подхранващ градината компост, са зелени кухненски обелки, окосена трева и нарязани дървесни резници.“
Как да си направите градински компост за обогатяване на почвате
Кокосови влакна
„Вместо торфен мъх, използвах предимно компост на базата на кокосови влакна в градините, където работех“, казва Дрю Суейнстън. „Кокосовите влакна, или кокосовите влакна, за да им дадем пълното име, се правят от кокосови люспи и са много популярна органична смес. Компостът от кокосови влакна има голям капацитет за задържане на вода и открих, че работи блестящо като компост за саксии.“
Още: Колко често да поливаме хортензиите за големи и наситени цветове
„Въпреки това, той има по-ниско хранително съдържание от някои други алтернативи, така че при пикирането на разсад или засаждането на млади растения бяха добавени торове с бавно освобождаване.“
Гари Кауърд-Уилямс добавя: „За разлика от торфа, компостът на базата на кокосови влакна не задържа водата равномерно отгоре до долу, така че за кошници и контейнери горният слой почва може да изглежда сух отгоре, но всъщност дъното е подгизнало.“
„Това също означава, че хранителните вещества от компоста и всякаква растителна храна също се извличат на дъното, което означава, че вашите растения не получават водата/хранителни вещества, от които се нуждаят.“
„Ако случаят с вашия контейнер или кошница е такъв, трябва да го полеете леко с допълнително торене за растения. Целият компост на базата на кокосови влакна ще изисква допълнително (вероятно двойно) торене за растения.“
Още: Два критични момента, в които трябва да наторите краставиците, за да не скапете реколтата
Гари заключава: „Кокосовите влакна често се транспортират по целия свят от Шри Ланка и следователно може да не са правилният избор за тези, които искат да избегнат опции с вредно въздействие върху околната среда.“