Засаждане на пипер: Какво да сложите в дупката, за да е богата реколтата

19 май 2025, 11:33 часа

За да растат чушките добре след разсаждане в открита земя, са необходими редовно поливане и торене. За да получите добра реколта, опитните градинари съветват да добавите определени компоненти към дупките при засаждане на разсад от пипер. Торенето ще помогне на младото растение да се вкорени и ще осигури на корените пълноценното подхранване, необходимо за растежа и узряването на плодовете.

Кога да засаждате разсад от сладки чушки?

Времето за засаждане на разсад от сладки пиперки зависи от мястото на засаждане. Разсад на възраст 45-50 дни се засажда в оранжерия или парник, а разсад на възраст 60-70 дни се засажда в открита земя.

2 лъжици от това и пиперът няма да се разболее цяло лято

Чушките могат да се засаждат, когато почвата на дълбочина 10 см се затопли до 15-18 градуса. Почвата на може да се натори през есента. Дезинфекцирайте лехите за засаждане с блед разтвор на калиев перманганат.

Какво да сложим в дупката при засаждане на чушки

На първо място, дървесна пепел - тя съдържа такива полезни вещества като калий, калций и фосфор. Достатъчно е да изсипете до 3 супени лъжици дървесна пепел в една дупка.

3 трика за богата реколта от пипер – лесно и ефективно

Суперфосфатът е друга подходяща съставка. Той ще помогне за укрепване на кореновата система и ще помогне на растението да се адаптира към новите условия възможно най-бързо. Само половин чаена лъжичка от този тор ще бъде достатъчна за една дупка.

Компост или хумус - органичният тор също ще помогне на културата да се развие по-бързо и да образува висококачествени плодове. За торене ще е достатъчна половин лъжичка компост или хумус. Ако почвата е била наторена с хумус през есента, можете да пропуснете добавянето му към дупката през пролетта.

Лучените люспи, накиснати във вряща вода, не само ще обогатят почвата с микроелементи, но и ще предотвратят разпространението на всякакви вредители и инфекции.

Друга добра алтернатива би била тебеширът при засаждане на чушки. По-добре е да се прилага в комбинация с други торове. Например, можете да вземете 250 грама тебешир и 1 литър тор от плевели. Разредете двете съставки в кофа вода. Кредата прави почвата киселинна, което забавя растежа на разсада. Благодарение на това ще има повече завръзи и плодове.

Експертите не препоръчват използването на химически торове, с изключение на суперфосфат, при отглеждане на чушки. Химическите торове стимулират растежа на голям обем листа, но в същото време плодовете няма да се образуват.

Отглеждане на пипер: 9 грешки, които ви лишават от богата реколта

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес