Учените откриха връзка между развитието на диабет тип 2 и поведенческите навици на много хора. Резултатите от изследването коментира ендокринологът Зухра Павлова.
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Неочаквана причина за диабет
Лекарят споделя, че след резултатите от деветгодишен експеримент, включващ 85 хиляди първоначално здрави доброволци, учените са открили връзка между нощното осветление и развитието на диабет.
Лекар: Какво трябва да включва най-добрата закуска при диабет
Доброволците носели гривни със сензори за светлина. Много от тези хора, които са били изложени на нощна светлина и включително са били пред мониторите на различни джаджи до сутринта, в крайна сметка са развили диабет тип 2.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Учените са установили, че най-опасното време за излагане на човека на светлина е от полунощ до шест сутринта. Интензитетът на светлината през деня не играе никаква статистическа роля.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Д-р Зухра Павлова обяснява, че връзката вероятно се дължи на ефекта на светлината върху човешкия циркаден ритъм. Тя препоръча да преразгледате сериозно графика си за сън и бодърстване.
„Рискът от диабет се увеличава именно поради нарушаването на циркадните ритми, а ярката светлина през нощта е знак, че не спим“, казва специалистът.
Когато човек спи, тялото му активно произвежда цитокини - това са протеини, които се борят с инфекциите и възпаленията.
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Механизъм и причини за развитие на захарен диабет
Диабте тип 1 - характеризира се с абсолютен дефицит на инсулин, тоест няма достатъчно инсулин, за да изпълнява функцията си. Това заболяване се диагностицира при деца и юноши, но не е задължително от раждането. Основните причини за такава дисфункция на панкреаса са разрушаването на бета клетките от имунната система. Настъпва постепенно - може да минат от няколко месеца до няколко години, преди да се появят първите признаци на заболяването. В редки случаи диабет тип 1 се развива до 30-годишна възраст. Поради това може да бъде объркан с втория тип.
Причината за разрушаването на бета клетките се крие в генетичната предразположеност и наличието на автоантигени в организма. В редки случаи процесът на унищожаване се задейства от вируси (Coxsackie ентеровирус, рубеола или HIV).
Диабет тип 2 се причинява от инсулинова резистентност, която се проявява в зряла възраст. Панкреасът продължава да произвежда необходимия хормон, но не работи. В този случай те говорят за неговия относителен дефицит.
Тялото може да възприеме това като липса на инсулин (въпреки че всъщност не е) и да го произведе в повече от нормата. Тогава се появяват хиперинсулинемия и метаболитен синдром. Причините за инсулинова резистентност могат да бъдат:
- излишък от мастни клетки в коремната кухина;
- хипертонична болест;
- синдром на поликистозни яйчници (при жени);
- други ендокринни патологии;
- приемане на определени лекарства, включително комбинирани орални контрацептиви;
Инсулиновата резистентност може да бъде и физиологична. Това е често срещано сред тийнейджъри, бременни жени и възрастни хора. Краткосрочните прояви на инсулинова резистентност се появяват във втората фаза на менструалния цикъл и по време на сън.
Може ли да развиете диабет от ядене на сладко?
Важно: Тази статия не представлява медицински съвет. Тя не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!