Тайната на дълголетието и стройната фигура се крие в една напитка, която съдържа осемдесет процента катехини - това са изключително мощни антиоксидантни съединения, забавящи старенето.
Още: Неприятности с магнитни бури: Ето как да борите с тях и как винаги да сте нащрек, ако има
Още: 4 показателя, които могат да спасят живота ви – следете ги редовно
Зеленият чай има способността да унищожава свободните радикали, които водят до процесите на стареене. В допълнение, напитката изгаря висцералната мазнина на стомаха, докато телесното тегло и храненето не се променят, според изданието The Health Site.
Учени: Този плод забавя стареенето и удължава живота с 16 години
Каква е ползата от зеления чай за организма?
Още: 7 храни, които буквално могат да променят психиката ви
Още: Какво се случва с тялото ви, ако ядете киви всяка вечер преди лягане за 3 седмици
Тъй като напитката съдържа голям брой полезни съединения, тя е в състояние да действа комплексно за укрепване на здравето на тялото, предотвратявайки много заболявания. Тя има следните ефекти и полезни свойства:
- Противовъзпалително действие. Още в древен Китай зеленият чай се използвал като антипиретик за спиране на кървенето и ускоряване на заздравяването на рани. Този метод все още се използва в китайската народна медицина и до днес.
- Предотвратяване на ранното стареене и укрепване на имунитета. Съдържащите се в напитката катехини не позволяват на свободните радикали да увреждат клетките, така че стареенето на кожата се забавя, фините бръчици се изглаждат, а кожата изглежда свежа и здрава.
- Подобрява паметта, работоспособността и концентрацията. След пиене на чай в тялото се произвежда допамин и хормонът, който потиска когнитивните функции, намалява. Поради това човек се чувства бодър, щастлив и енергичен.
- Повдига настроението. Благодарение на съдържанието на L-теанин, напитката е в състояние да успокои или ободри, хармонизира настроението и облекчава стреса.
- Премахва токсините. Зеленият чай е в състояние да премахне вредните вещества от тялото, така че помага при симптомите на отравяне.
- Помага за отслабване. Зеленият чай ускорява метаболизма и разгражда мазнините, но трябва да се пие в комбинация с правилно хранене и физическа активност.
Зелен чай за профилактика и борба с болести
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Бори се с деменцията. Катехините предпазват мозъка от разрушаване на невроните, подобряват когнитивните функции, така че помага да се избегнат болестите на Алцхаймер и Паркинсон. За да може зеленият чай наистина да помогне за предотвратяване на тези заболявания, той трябва да се пие редовно.
Намалява риска от онкологични заболявания. Американски изследователи са установили, че съдържащите се в напитката полифеноли предпазват от ултравиолетовите лъчи и предотвратяват развитието на ракови клетки. А антиоксидантите инхибират окислителните процеси в организма, които водят до появата на ракови тумори.
Предпазва устната кухина. Зеленият чай предпазва зъбния емайл от разрушаване, премахва лошия дъх. А катехините предотвратяват развитието на стрептококови бактерии, причиняващи кариес.
Още: Каква работа ни вършат сливиците и трябва ли да ги махнем?
Още: 12 растения, които топят стреса и зареждат с енергия – естествено и доказано
Стабилизира производството на инсулин. Японски учени са доказали, че сортовете зелен чай предотвратяват развитието на диабет тип II.
Укрепва сърдечно-съдовата система. Зеленият чай е в състояние да поддържа еластичността на кръвоносните съдове, намалява риска от сърдечни заболявания, атеросклероза и инсулт.
Лекува кожни заболявания. Напитката лекува псориазис, ускорява регенерацията на клетките и успокоява възпалението. Може да се пие и да се използва като тоник в грижата за кожата.
Зеленият чай не трябва да се консумира редовно от хора с хипертония, проблеми с черния дроб, бъбреците и жлъчния мехур. Нормата за здрави хора е 3-4 чаши на ден.
Учени: Тези хора остаряват по-бързо
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.