Ново проучване, проведено от Университета в Сидни, разкрива, че редовната физическа активност може да намали риска от диабет тип 2, дори ако някой има генетичен риск от развитие на това заболяване, съобщава Синхуа.
Още: Магнитните бури ви влиият неприятно? Открийте тук дали сте метеозависими - веднага ще ви стане ясно
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?
Според изследването, публикувано в „Бритиш джърнъл ъв спортс медсин“, при тези, които извършват повече от един час физическа активност на „умерено до интензивно“ ниво на ден, рискът от развитие на диабет тип 2 е със 74% по-малък в сравнение с тези, които извършват по-малко от пет минути физическа активност на ден.
Изследователите също така установиха, че участниците, които са извършвали по-голяма физическа активност, но са били в по-висока рискова категория за диабет тип 2, са били изложени на по-малък риск да бъдат диагностицирани с това заболяване в сравнение с тези, които са били най-малко активни и в по-ниска рискова категория.
„Не сме в състояние да контролираме генетичния си риск и семейната си история, но това откритие предоставя обещаващи и положителни новини, че чрез активен начин на живот човек може да се пребори с прекомерния риск от диабет тип 2“, казва Мелъди Дин, главен автор на изследването и доцент в Университета в Сидни.
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Лекар: Содата за хляб е полезна за здравето, ето как да я използвате
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Проучването обхваща 59 325 възрастни от Биобанката на Обединеното кралство - ресурс и база данни за биомедицински изследвания, в която се съхранява анонимна генетична информация, информация за начина на живот и здравето на половин милион души във Великобритания.
В началото на проучването участниците са носили на китките си устройства за проследяване на активността и са били наблюдавани в продължение на седем години, като са били регистрирани последствията за здравето.
Изследването показва категорично, че физическата активност трябва да се насърчава като превантивна мярка срещу появата на диабет.
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
„Нашата надежда е, че това проучване ще даде информация за общественото здраве и клиничните насоки, така че да подпомогне превенцията на хроничните заболявания, осъществявана от здравните специалисти, организациите и обществеността“, добави експертът.
Данните на Световната здравна организация показват, че около 422 милиона души по света имат диабет, а 1,5 милиона смъртни случая се дължат пряко на това заболяване всяка година.