Изкуствените подсладители без калории понякога не само, че не помагат да се намали теглото, но и водят до затлъстяване и диабет.
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Последните изследвания показват парадоксалният факт, че подсладителите, като захарин, суклароза и аспартам, могат да нарушат обмена на глюкозата и да доведат до затлъстяване и метаболичен синдром – предшественик на диабета.
Учените от института Вайцман провели своето изследване върху лабораторни мишки. Оказало се, че на животните им било по-трудно да преработят захарта, когато в храната им бил добавен заместител на сладкото вещество. А това довело до повишен риск от развитието на затлъстяване и диабет.
Други експерименти показали, че подсладителите нарушават микрофлората на стомаха, като променя бактериалния му състав. Като последица – от храната се извличало повече енергия и започвало да се натрупват повече мазнини. Според авторите на изследването именно тази промяна на микрофлората обяснява всичко.
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
След това учените решили да проверят получите резултати при хора. Те поканили за нуждите на експеримента доброволци, които обикновено не заместват захарта с изкуствени подсладители. Сега обаче, за целта на проучването, започнали да употребяват заместители на захарта. Само след няколко дни при половината участници се установило, че метаболизмът е нарушен, пише сп. Nature.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Когато учените изследвали стомашната миклофора на доброволците, било установено, че бактериите реагирали с химическите подсладители, организмът губел способността да усвоява излишъкът на захар.
На практика се получава, че изкуствените подсладители предизвикват същите нарушения, които би трябвало да предотвратят.
Авторите на изследването призовават да бъде преразгледано мнението за масовото приложение на заместителите на захарта, като на нещо безвредно.
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
От британската асоциация на безалкохолните напитки отвърнаха рязко на проучванията и подчертаха, че експерименти,проведени с хора с наднормено тегло по категоричен начин са доказали, че нискокалоричните напитки им помагат в борбата с килограмите.