Три напитки, които са считани за здравословни, могат сериозно да намалят усвояването на желязото. Този минерал е изключително важен за здравето. Той е ключов компонент на хемоглобина - протеин в червените кръвни клетки, който пренася кислород от белите дробове до останалата част от тялото.
Още: Напитката, която убива желанието за сладко
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Тялото ни до голяма степен зависи от този кислород: по-специално той е необходим за развитието на мозъка, производството на хормони. По този начин недостигът на желязо се отразява негативно на много телесни функции, физическо и психическо здраве.
Лекар: Никога не пийте лекарствата с тези напитки
Напитки, които може да доведат до дефицит на желязо
Според British Journal of Nutrition консумацията на някои от напитките, които обикновено се приемат за здравословни, може да допринесе за дефицита на този важен микроелемент. По-специално, усвояването на желязо може да бъде потиснато от консумацията на чай."
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Още: Лекар: Това е най-добрата закуска при анемия!
Специалистите обясняват, че инхибиторният ефект на напитката се дължи на желязосвързващите свойства на катехините в чая – група мощни антиоксиданти. Като цяло изследователите заключават, че усвояването на желязо може да бъде намалено от всички напитки, съдържащи високи концентрации на полифеноли.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар за вредата от алуминието фолио: Колко вредно е то?
Лекар: Тези 5 напитки лекуват най-бързо болното гърло
Черният чай, кафето и какаото могат да бъдат мощни инхибитори на усвояването на нехем желязо, намиращо се предимно в растителните храни, допълва експертите.
Билковите чайове, като лайка или липов цвят, мента и зелен чай, също могат да нарушат усвояването на желязото. Експертите не препоръчват да пиете тези напитки веднага след хранене, както и да ги пиете в големи количества.
Още: Този плод сваля кръвното повече от отказа от сол
Още: За какво помага чаят от борови връхчета?
Важно: Статията не е заместител на балансираното хранене и консултацията със специалист!