Витамин Д: Кой трябва да го пие дори през лятото?

07 юли 2025, 11:57 часа

Тялото ни произвежда естествено витамин Д, когато е изложено на пряка слънчева светлина. Въпреки това, независимо от сезона, за много хора това може да не е достатъчно, за да компенсира дефицита, образувал се през зимните месеци. Руският и диетолог Олег Швец споделя кой трябва да приема този витамин дори през лятото.

Защо лятното слънце не винаги ни спасява от дефицит и кой трябва да пие вит. Д дори през лятото?

Количеството витамин D, което кожата може да синтезира от слънчева светлина, зависи от много фактори, включително пигментацията на кожата (колкото по-тъмна е кожата, толкова по-малко витамин D произвежда), възрастта (възрастните хора синтезират този витамин по-неефективно), времето от деня, в което човек е на открито (пладнешкото слънце е най-ефективно, но и най-опасно) и използването на слънцезащитен крем, който блокира UV лъчите, необходими за синтезирането на витамин D.

Лекар: Тази грешка води до дефицит на витамин Д

Освен това, диета с ниско съдържание на или липса на храни, богати на витамин D, както и приемът на някои лекарства, които могат да намалят производството му, могат да окажат влияние.

"Така че, въпреки слънчевото време, хората, които живеят в по-северни климатични зони, използват слънцезащитен крем, работят на закрито през по-голямата част от деня, са над 65 години или имат тъмна кожа, вероятно ще трябва да приемат добавка с витамин D. Единственият начин да разберете със сигурност дали се нуждаете от добавка с витамин D през лятото е да си направите кръвен тест", казва специалистът.

Лекар: Всички правят тази грешка, така e правилно да се приема витамин D

 

Колко слънце ви е необходимо за витамин D и какви са препоръчителните дози?

За да си набавите достатъчно витамин D, обикновено е необходимо да прекарвате от 10 до 30 минути пряка слънчева светлина (на лицето, ръцете или краката) няколко пъти седмично. В северния климат и/или за хора с тъмна кожа може да е необходимо повече време на пряка слънчева светлина.

Обедното слънце обикновено е най-ефективно за производството на витамин D. Важно е обаче да се помни, че продължителното излагане на слънце носи сериозни рискове за здравето, като слънчево изгаряне и повишен риск от рак на кожата.

Ултравиолетовата светлина се преобразува в кожата във витамин D3, активната форма на витамин D. Слънчевата светлина няколко пъти седмично може потенциално да осигури около 80% от витамин D, от който тялото ви се нуждае.

Ако обаче човек е над 65 години, има тъмна кожа или използва слънцезащитен крем, способността му да произвежда витамин D по естествен път е значително намалена. 

Препоръчителният дневен прием на витамин D в момента е 15 микрограма (600 международни единици (IU)) за възрастни на възраст от 19 до 70 години и 20 микрограма (800 IU) на ден за лица над 70 години.

Въпреки това, дозата и честотата на прием на витамин D трябва да се коригират от лекар въз основа на нивата на този витамин в организма, установени след кръвен тест. Това може да означава по-висока доза през зимните месеци и по-ниска или никаква доза през летните месеци, в зависимост от индивидуалните нужди.

Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес