Лекари от Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", съвместно с екип от УМБАЛ "Св. Иван Рилски" - София, започват мащабно изследване на деца с риск от диабет тип 1, съобщиха от лечебното заведение.
Още: Кои са най-добрите добавки за черен дроб?
Още: "Има воля за трайно решение": Костадин Ангелов каза какво предстои за младите лекари
Скринингът
Скринингът ще бъде направен на деца от различна възраст – от новородени до юноши до 18 години, които имат роднина по първа линия с това заболяване.
Още: Могат ли хората с диабет да консумират ябълки
В България 99% от децата биват диагностицирани чак в трети, инсулинозависим стадий.
Още: С декларация, а не в здравната книжка: Промени при даряването на органи
Рискът
„Рискът от развитие на заболяването при деца, които имат родител, брат или сестра с диабет тип 1, е 15 пъти по-висок спрямо общата популация. Именно те ще бъдат подложени на изследване”, поясни д-р Нашата Янева.
Скринингът ще започне на 1 октомври 2024 г. и ще приключи в началото на 2026 г. Първите междинни резултати ще бъдат оповестени през май 2025 г.
Още: "Докарахме го до сергия": Д-р Виткова за проблемите на младите лекари
Още: "Емоциите у дома. Това е отношение": Д-р Ненков към Тошко Йорданов
Още: Как сънят влияе на риска от диабет?
Лекарите
Родители, които желаят да включат децата си в проекта, могат да се обръщат към Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев".
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Екипът, който ще осъществи скрининга, включва: доц. д-р Маргарита Аршинкова и д-р Наташа Янева от Клиниката по детска ендокринология и болести на обмяната на СБАЛ по детски болести "Проф. Иван Митев", проф. Доброслав Кюркчиев, д-р Екатерина Куртева, д-р Аделина Йорданова и д-р Мери Петрова от Лаборатория по клинична имунология на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" - София.
Какво е инсулинова резистентност и как се лекува