„Когато има високо търсене, е нормално и цената да се покачи, макар че има предлагане. Но има и степен на административно обслужване, което прави така, че, когато се струпат 100 души пред лаборатория, защото тестът е с 20-30 лева по-евтин, то се случва така, че не могат да бъдат обработени. Повишаването на цената позволява по-своевременен приток на граждани. От потребителска гледна точка, да, нямаме достатъчно информация каква е себестойността на самия консуматив“.
Още: Медицинският хеликоптер транспортира до Пловдив мъж, пострадал край връх Голям Купен
Още: Плажът се превърна в спешно отделение: Лекар спаси мъж от клинична смърт (СНИМКА)
Това каза пред БНР икономистът Аркади Шарков в коментар по темата „как страхът от коронавируса и мерките срещу заразата позлатиха лабораториите, които правят PCR тестове“.
„Когато говорим за наситен пазар с тестове, може да има феноменът на асиметрията на информацията. От гражданите и медиите трябва да има натиск към лабораториите, за да се оптимизират цените. Това е правилният начин. Неправилният е да се прати Комисията за защита на потребителите, която или ще открие нарушения, или нищо няма да открие“.
Икономистът допълни:
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
„Излезе ли ваксина, пазарите ще реагират мигновено на това, както и рецесията, в която се намираме. Ще има позитивен икономически ефект върху негативното състояние на икономиката в момента“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени