Множество промени се предвиждат в приетата Национална здравна стратегия 2014-2020. Сред тях е решението леки операции, манипулации и процедури да започнат да се извършват в извънболничната помощ, съобщава Нова телевизия.
Още: Информационна среща с проф. д-р Шейда Гюндюз в Пловдив – 9 май 2025 г.
"В момента за една гастроскопия се влиза в болница, защото пътеката е 600 лева. Вместо да се направи от специалист в център, който разполага с легла за краткосрочно лечение, където обаче цената е само 25 лева", обясни управителят на доктор Румяна Тодорова.
Според нея пример за пилеене на средства е и пътеката за глухота. Тя струва 300 лева, а лечението в болница включва правене на аудиопрограмата и нагласяване на слуховото апаратче. "Това е нелепо и може да се направи в поликлиниката срещу 18 лева", добави управителката на НЗОК.
Други манипулации, за които няма да е нужно да влизаме в болница, са обработката на рани, вливания на медикаменти и биопсия. По този начин ще бъдат освободени средства за поемането на някои скъпи импланти и консумативи, както и за лекарства.
Още: "Екраните също излъчват": Дерматолог съветва да се мажем със слънцезащитен крем пред компютъра
Още: Лекари убийци в България няма: БЛС за починалите деца от Пловдив и Ботевград