Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Любомира Николаева-Гломб: Светлина в тунела срещу COVID-19 винаги има

23 май 2021, 08:37 часа • 5110 прочитания

Вирусът не признава етноси, граници и континенти. За това предупреди вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб пред БНТ.

Гломб обясни, че всички варианти, които циркулират в България са представители на британския вариант. При циркулацията на един вирус възникват мутации и в този британски вариант се е появила една мутация, която довела до замяната на една аминокисела - така, както в бразилския, отбеляза тя. Към момента тази мутация нищо не променя, защото нямаме данни. Ако започне да се предава от човек на човек, тогава ще започнем да наблюдаваме какво се случва, допълни Гломб.

По думите на доц. Николаева всяко нещо, което се установи, трябва да бъде споделено с хората. В две клинични проби било намерено нещо, което се различава от общата маса. В момента циркулира основно британският вариант на COVID-19, добавя тя. Този вариант възникна поради това, че позволихме на вируса да бъде около нас. Представете си с каква скорост позволяваме на вируса да циркулира сред човечеството, подчерта доц. Гломб. 

Тя разкри пет светлини в тунела за справянето с пандемията - голяма част от хората боледуват изключително леко и ако се разболеят леко има вероятност да не разберат, голяма част от мерките също работят, ваксините също работят. Работи се в областта и на антивирусните средства. Последната светлина в тунела е, че всички медици, включително и Националния център по заразни и паразитни болести, са на поста си.

„Светлина в тунела винаги е имало и позитивното отношение, увереността в добрия изход оказва влияние върху имунитета“, категорична бе доц. Николаева.

Тя е на мнение, че това не е нито първата, нито последната епидемия, но трябва да научим няколко урока. Може би, ако не отпуснем гарда, ни чака добро лято, настоя доц. Николаева.

Вирусологът увери, че ваксини ще има за всеки, който пожелае. Дано да се адаптираме при природните механизми, надява се тя.

Преминалите пълен курс на ваксиниране могат да си позволят да не носят маска, но в зависимост от местните разпоредби. В затворени помещения и сред непознати хора маските остават, коментира Николева.

Вирусът ще започне да се адаптира към нас лека-полека, каза още тя и допълни, че клетъчният имунитет е много мобилно нещо. Ваксините има страшно големи инвестиции и за да се направи една ваксина, инвестицията е страшно много огромна, каза още доц. Николаева.

Прочетете още по темата: Наш вирусолог: Заразността на коронавируса се понижава, с ваксините го притискаме в ъгъла

Какъв е рискът да се заразим отново с COVID-19, обясни вирусолог

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес