Няма опасност онкоболни пациенти да останат без лекарства. Казусът възникна заради жалба срещу електронния търг за закупуване на противотуморни лекарствени продукти, който беше възобновен през октомври.
Още: Д-р Миндов: В момента 200 000 лекари не достигат в Европа
Още: След три години пауза: Отново костно-мозъчни трансплантации на деца в ИСУЛ
В това увериха от Министерство на здравеопазването.
Спирането на процедурата няма да доведе до липсата на посочените по-горе лекарствени продукти, тъй като към момента лечебните заведения имат действащи договори за тяхното осигуряване. Освен това в Постановлението на Министерския съвет, с което е създаден централният орган за покупки в сектор „Здравеопазване“, изрично е записано, че лечебните заведения са длъжни сами да закупуват необходимите им лекарствени продукти до сключване на рамкови споразумения от министъра на здравеопазването.
На 10 ноември 2017 г. в Комисията за защита на конкуренцията е постъпила жалба срещу електронния търг за закупуване на лекарствени продукти за нуждите на лечебните заведения.
Още: Млади лекари сред срещата в парламента: Не спираме с протестите, но сме оптимистично настроени
Още: Родилното отделение в Перник е пред затваряне
Припомняме, че това е третата жалба срещу електронния търг, като първите две окончателно са спечелени от Министерството на здравеопазването. Изложените доводи в третата жалба са същите като тези на първите две.
След като Комисията за защита на конкуренцията и Върховният административен съд се произнесат по подадената жалба, Министерството на здравеопазването ще възобнови обществената поръчка.
Още: "Лекарите не са "стока", която може да се подменя": Д-р Брънзалов към Тошко Йорданов
Още: Тошко Йорданов върти и суче, но пак повтори, че бъдещите лекари искат много пари