Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наближаваме критично ниво на заразените

07 март 2021, 10:15 часа • 7754 прочитания

Експертите в борбата с коронавируса зорко следят кога клъстерното разпространение на COVID-19 преминава в дифузно. Данните сочат, че репродуктивното число се покачва. В момента то е 1,24 средно за страната. Увеличават се и областите, които влизат в "червената зона". Това обобщи пред NOVA математикът на Националния оперативен щаб (НОЩ) проф. Николай Витанов.

Критичните области са София, Пловдив, Варна и Бургас. Във всички тях ситуацията не е добра и положението се влошава, отбеляза експертът.

За днес стойностите в София-град показват покачване до 1,60. В Пловдив – 1,26, а във Варна – 1,17. Влошава се положението и в Бургас, където покачването достига 1,97 към 7 март. "В най-големите области виждаме, че положението се влошава. Страната също потъва бавно", коментира проф. Витанов.

Критичната стойност на базовото репродуктивно число е 1.3. "При две седмици с такива стойности – всичко гърми. Вчера бяхме с тази стойност, а днес числото е 1.24", заяви проф. Витанов. "Критичната стойност се очаква във вторник – сряда, когато ще прехвърли 1,3 за страната", добави той.

По думите му все пак ситуацията не е толкова зле колкото през ноември. За успокоение числата са още малки, но вече сме в трета вълна и трябва да сме предпазливи.

Според него следващата седмица се очаква 13 области да бъдат изправени пред сериозни проблеми със заразата. Това са: Бургас, Велико Търново, Враца, София-град, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Силистра, София-област, Смолян, Хасково и Шумен.

Ситуацията в Габрово, Разград и Русе ще се влоши бързо според математика. "Разликата в областите зависи от развитието на епидемията. В Кюстендил върлува новият щам и положението е много лошо", каза специалистът.

Проф. Николай Витанов посочи, че червената лампа светва след 2000 случая на заразени. До 5000 нещата са тревожни, но не и ескалиращи.

"Когато наближим 5000 положителни на дневна база, става страшно. Това зависи от нашето поведение и от кампанията по ваксиниране. Този път имаме инструмент, с който можем да си помогнем. 50 000 ваксинирани души натискат вълната надолу с 1%", обясни проф. Витанов.

Той добави, че ако дифузното разпространение на вируса продължи е възможно да се подходи към глобални мерки. След ваксинацията на 2 милиона души ще се наблюдава сериозно подобрение на ситуацията, обясни математикът.

Математикът припомни, че към момента решението на НОЩ е мерките да се налагат локално спрямо ситуацията по региони. Ако обаче нещата продължат да стават зле, не е изключен и национален подход.

За скока в заболеваемостта още не може да включим заведенията, които работят само от няколко дни, посочи проф. Витанов. По думите му резултат от това разхлабване на мерките ще се види след 10 дни. Математикът призна, че обикаля и анализира поведението на хората. И това, което вижда, не го радва.

"Има малко над 20% хора, които не спазват мерките. На тези 80%, които спазват, искам да им благодаря. И да им кажа - идват 4 седмици, които ще бъдат трудни. Спазвайте мерките, пазете се, защото заболеваемостта е висока. А тези, които не спазват, искам да им кажа: "Вече няма от какво да се оплаквате", заяви още проф. Витанов.

Той посочи, че може да вземем превес над коронавируса и чрез масова ваксинация. Очаква COVID-19 да стане сезонен грип. "Много малка е вероятността този вирус да се влоши и да се случи нещо като испанския грип", оптимист е все пак математикът.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес