Новата "цветна" система на "Спешна помощ" щяла да позволи да се работи с по-малко екипи

1829
Новата "цветна" система на "Спешна помощ" щяла да позволи да се работи с по-малко екипи
Снимка: БГНЕС

Би трябвало, особено що се касае до приоритетните спешни състояния, новият модел на работа на „Спешна помощ” да работи. Това заяви директорът на „Пирогов” проф. д-р Стоян Миланов.

Миланов говори за т.нар. стандарт за спешна медицинска помощ, с който се въвеждат три различни кода за времева реакция на медиците. Според Миланов, който е консултант по стандарта, системата ще е надеждна заради нови насоки как диспечерите от телефон 112 да установяват колко спешен е случаят. Това ще става с уточняващи въпроси, но тези въпроси няма да се превръщат в дълго интервю, увери професорът. По телефон 112 ще се дават и инструкции на обадилия се и как да помага, като Миланов призова хората да се вслушват в тях.

Ваньо Шарков: Не трябваше да се закрива тел. 150

Натоварването в системата е много голямо, а заплащането не е високо. От години има недостиг на кадри в системата на Спешна помощ. Преод...

В световен мащаб времето за реакция и пристигане на „Спешна помощ” е 10 минути, уточни Миланов. От думите му стана ясно и, че в България няма информация колко хора си отиват заради бавна реакция на „Спешна помощ”, защото не се води такава статистика. След шест месеца работа на системата обаче ще има оптимизация както на самата система, така и на статистиката – откъде най-често идват спешни обаждания например. Така ще се оптимизира използването на линейки и екипи – най-вече защото ще е ясно къде трябват повече спешни лекари и къде не.

По думите на Миланов центъра за спешна медицинска помощ в Пловдив е най-натоварен, като съотношение на брой сигнали и възможност да бъдат поети.

Медицинският стандарт

До осмата минута след подаване на сигнал екипите на спешната помощ ще трябва да пристигат при пациенти в най-критично състояние - ситуация "червен код". Това са хора с животозастрашаващи признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане с висока вероятност от фатален изход, ако не се предприемат незабавни действия, пише в стандарта.

Ще има въпроси, за да се изяснява дали да ни пратят линейка

През този месец в Спешната помощ ще бъдат въведени протоколи с въпроси за определяне на спешността на всеки сигнал, подаден на телефон ...

Между 8 и 20 минути ще чакат пациентите с жълт код, които са в нестабилно здраве и потенциална опасност на живота, с признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане, които могат да прогресират и да доведат до усложнения, които могат да застрашат жизненоважните функции, системи или органи, ако не се приложи бързо лечение.

Последният вид пациенти - със зелен код, обаче може да чакат между 20 и 120 минути, тъй като според новия стандарт те са стабилни пациенти, при които има нисък риск от настъпване на усложнения.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Вдигат заплатите в Пирогов

Два нови случая на коклюш в област Сливен

Прокуратурата каза прекратено ли е производството за Даная

Проучване: Българските родители - твърдо “за“ ваксиниране на децата

Фармацевт: И в складовете няма ваксини за коклюш

Случаят "Даная": Най-важно е спокойствието на системата, каза здравният министър

Коклюш: 14 дни карантина, друга ваксина може да е фактор за картината на болестта

Без паника, затваряне и дистанция: Проф. Кантарджиев съветва да не се страхуваме от коклюша

Ангел Кунчев: Доста близо сме до епидемия от коклюш

Без неваксинирани за коклюш деца в училище: Здравният министър отговори

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com