Спешен медик: Най-трудно е с болни от COVID-19, които са с отрицателни тестове

29 март 2021, 07:57 часа • 3736 | прочитания

За съжаление не усещаме нещата под контрол. Вълната от заразени пациенти става все по-висока и по-висока. Това заяви д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ в България.

Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ

Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве

Много голям проблем са ни пациенти с отрицателни тестове, но с клинични симптоми на COVID-19. Тези хора много трудно се хоспитализират – трябва да отидат в пулмологични отделения, а те вече са трансформирани в COVID-19, каза лекарят пред Нова телевизия. "Чувстваме, че сме на границата на възможностите ни", посочи д-р Кателиева.

По думите ѝ, най-трудно се намират легла за хора, които имат нужда от кислород. Според лекаря, в България болниците трудно се преформатират в интензивни отделения от този тип.

На въпрос дали трябва да се удължат мерките, лекарят подчерта, че трябва да се охлабват много постепенно мерките. Можем да живеем още известно време без ресторанти, молове, футболни мачове и концерти, каза тя. И предупреди, че много приети в болница след това развиват усложнения – например сърдечно-съдовата система, белите дробове, бъбреци.

Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж

Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар

Припомняме, че ефект от дадена мярка се вижда най-рано 14 дни от въвеждането ѝ - защото инкубационният период на COVID-19 може да е по-дълъг, преди да се появят симптоми.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес