Уникална операция на коляното на мъж направиха в ИСУЛ (СНИМКА)

4178
Уникална операция на коляното на мъж направиха в ИСУЛ (СНИМКА)
Снимка: ИСУЛ

Безциментна колянна протеза беше поставена от екипа на проф. д-р Пламен Кинов в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Пациентът е 65-годишен от Сливен, с остеонекроза (инфаркт) на бедрената кост. Остеонекрозата на бедрената кост е заболяване, което се дължи на прекъсване на кръвоснабдяването на костта, което в медицината се нарича костен инфаркт.

Иновативно лечение

Преди да се реши на операцията, мъжът е бил с много силни болки, които не се повлияват от консервативно лечение. Затова лекарите решават да пристъпят към иновативното лечение, при което целта е да се намали налягането в зоната на инфаркта като се отстрани некротичната кост. Оформеният след премахването на костта дефект се замества с костен присадък - автогенен от пациента, от специално подготвена донорна кост от тъканна банка или синтетични заместители. За първи път в този случай в Клиниката по ортопедия на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се използва безциментна колянна протеза. При нея фиксацията е биологична – повърхността на импланта наподобява костта. Изработена е от порозен материал и организмът вгражда импланта в собствената си кост като своя. Новата става функционира като част от костта.

Още: 35 души дариха кръв в ИСУЛ в полза на децата с таласемия

Снимка ИСУЛ

„Безциментната протеза е нова генерация, която отваря големи възможности в лечението и възстановяването, особено при млади, активни пациенти. При новия метод очакваме по-добра функция и преживяемост. Тъй като е биологичен, той ще осигури на пациента по-добра и надеждна фиксация и дългосрочно резултатите, които очакваме са по-добри“, обяснява проф. д-р Кинов, който освен началник на клиниката в столичната болница е и ръководител на Катедрата по ортопедия и травматология на МУ-София.

Пациентът ще се възстанови напълно

Още: Защо изпитваме болки в коляното нощем?

Остеонекрозата се проявява с внезапна болка в областта на засегнатите стави - първо при боравене с големи тежести, после и при работа с леки такива, а след това при опит за ставане и всекидневни движения. Накрая болката става постоянна и пречи на съня на пациента. Тогава обаче за спасяването на костната тъкан е твърде късно. Заболяването, наричано още аваскуларна некроза, засяга най-често главата на бедрената или раменната кост, но може да порази и малките кости на дланите, глезените и стъпалото, както и всяка кост и става, които носят тежестта на тялото. Без лечение в по-голямата част от случаите - до 75-80%, заболяването прогресира с краен резултат тежки артритни изменения в тазобедрената става. Настъпва инвалидизация на пациента, която налага ендопротезиране на засегнатата става. Все още не е известно докрай какво причинява това състояние. Налице е известна връзка с продължителното лечение с кортикостероиди, продължителен прием на алкохол, травми, водолазна, кесонна болест, туморни заболявания и др.

„Изключително е важна ранната диагностика на заболяването, за да може предприетото лечение за спасяване на засегнатата бедрена глава да бъде успешно“, обяснява проф. д-р Кинов. Известният ортопед подчертава, че ранната оперативна интервенция е от ключово значение за успеха на лечението на остеонекрозата.

Очакванията са 65-годишният мъж напълно да се възстанови в рамките на 1-2 месеца. С него вече работят рехабилитаторите от Клиниката по физиотерапия и рехабилитация на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, които имат богат опит при подобна патология.

Още: Спасиха крака на моторист с трансплантация на кост

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ:

Без нови случаи на коронавирус у нас за денонощие

Нов спад в броя на заразените с Ковид, само в две области има нови случаи

Безплатни ваксини за коклюш за бременните у нас

Образователният министър: Класовете в карантина заради коклюша са под 100

28-годишен болен от коклюш

Колко още ще се занимаваме с коклюша? Доц. Ангел Кунчев с отговор

Днес става ясно ще обявят ли епидемия и извънредни мерки срещу коклюш

Спад в броя на новите случаи на коронавирус за денонощие

Колко струват тестовете за коклюш?

Промяна в направленията за мамография и ехография на млечна жлеза от 1 юли: Ето колко ще са валидни

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com