Българска ваксина срещу Covid-19 се разработва в Департамента по имунология (с ръководител проф. Андрей Чорбанов) към Института по микробиология при БАН, предаде БНР.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
Първият прототип е готов от зимата на миналата година. В момента ваксината се тества на лабораторни животни за имуногенност, безопасност и ефективност, обясни пред Радио София проф. Пенка Петрова – ръководител на Института по микробиология към БАН.
В начален етап е разработването на втори прототип.
„Когато успеем да докажем всички качества на ваксината, ще се опитаме да ангажираме голяма фармацевтична фирма за провеждането и на клинични изпитвания при фаза 1, 2 и 3 при хора“, допълни проф. Петрова.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
И двете разработки са на различен принцип, в сравнение с познатите препарати, които вече са разрешени за приложение. Ако българска ваксина стане успешна, тя ще може да се използва и срещу възникващи варианти на коронавируса. Ще бъдат стабилни и при 4 градуса. Ще бъде направен опит за създаване и под формата на спрей.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Доста некоординирани бяха действията на европейските институции по отношение на ваксината на AstraZeneca, коментира още проф. Петрова: „Аз се ваксинирах и нямам странични ефекти. Такива се забелязаха при млади жени с наднормено тегло, пушачи и приемащи противозачатъчни средства. Много малка група хора могат да се притесняват.“
Според личните впечатления на микробиолога, тази ваксина се приема добре от по-възрастните хора.