Здравният министър Асен Сербезова представи един от начините да се намали доплащането за лекарства. Това тя направи по време на международна среща за представяне на Доклада за финансова защита в Република България на Световната здравна организация.
Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ
Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве
„Един от начините да се намали доплащането за лекарства е като се намали нуждата от тях. Това не се разглежда в тази дълбочина като предложение за политики“, коментира Сербезова.
„Как ще се намали нуждата от лекарствени продукти: когато започнат да се употребяват по-рационално, когато се предписват в правилния момент, когато мониторингът е по-различен. Ако ви прави впечатление в най-богатите държави диагностичните изследвания са поне три пъти повече“, отчете Сербезова.
По думите й това, което е нужно да се направи, е една цялостна политика по опазване на здравето на гражданите.
Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж
Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар
„Когато има такава цялостна политика, като индиректен резултат ще бъдат намалени разходите свързани с доплащане“, обясни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вкарват повече информация в здравните ни досиета
Още: Доц. Кунчев: Бездомните кучета са "такситата" на кърлежите
Тя подчерта, че политиките на Министерство на здравеопазването са насочени към подобряване на достъпа до населението до качествени и навременни здравни услуги.
Сербезова уточни, че в Плана за възстановяване са предвидени инвестиции за подобряване на материалната база ,като целта е да се увеличи капацитета на здравната система и центрове за съдови заболявания.
"Част от това, че българите ползват по-често болнична помощ, ползват повече лекарства, е не само достатъчната превенция и здравно образование, но и това ни е да бъдем здравно просветени още от ранните детски години", каза още министърът.
Още: Изписват още двама от пострадалите при трагедията в Кочани
Още: Перник остана без родилно отделение
Според нея съществено значение има и това как организираме спешната помощ.
Какъв е процентът на хората без здравни осигуровки в България? Четете ТУК.