Здравният министър: Системата за спешна помощ се нуждае от промяна

01 септември 2017, 12:40 часа • 1624 | прочитания

Системата за спешна помощ се нуждае от промяна, заяви от трибуната на Народното събрание здравният министър Николай Петров, който участва в днешния парламентарен контрол.

Още: След протестите: Кабинетът задели 40 милиона лева за психиатричната помощ

Още: Не знаете дали имате ваксина, проверете в е-Здраве

Промяната, от която системата има нужда, се изразява в промяна на базата, оборудването и на квалификацията и организацията на работата, заяви министърът.

Той представи справка за броя на кадрите, с които разполага системата за спешна помощ, за проя на повикванията и транспортните средства.

Николай Петров обясни, че концепцията за спешната помощ е част от национална стратегия 2014-2020 г., като в момента работят 27 центъра за спешна медицинска помощ. 7113души работят в системата на спешна помощ. Основната група от лекарите в спешната помощ 48% са между 35 и 55 години, 65% от медицинските сестри са на възраст между 35-55 години.

Още: Кантарджиев със съвети какво да правим, ако ни ухапе кърлеж

Още: Здравният министър: Включваме нови ваксини в имунизационния календар

„Усилията ще бъдат насочени да се спазват всички срокове и проектите в спешната помощ да се случат, защото те ще подобрят цялостната визия на спешната помощ“, каза Петров.

Той обаче, бе категоричен, че системата за спешна помощ се нуждае от промяна, състояща се в промяна на базата, оборудването и на квалификацията и организацията на работата.

Броят на повикванията през последните три години бележел лек спад. За 2014 г. те са били 759 000 повиквания, за 2016 г. - 752 000.

По отношение на транспортните средства през 2007 г. има закупувани 157 линейки, през 2008 г. - 108 линейки, през 2009 - 162 линейки, а през 2014 г. и 2015 г. има рязък спад – 56 линейки. От 2009 г. тръгва процес на подмяна на апаратурата в линейките.

Още: Изписват още двама от пострадалите при трагедията в Кочани

Още: Перник остана без родилно отделение

„Именно по тази причина е стартиран проектът по ОП „Региони в растеж“ приоритетна ос 4 „Регионална и здравна инфраструктура. Целта на проекта е модернизация на здравния фонд и оборудването в системата на спешната помощ в цялата страна. Друг проект по ОП "Развитие на човешките ресурси", касае квалификацията на кадрите. Министърът уточни, че програмите обхващат 237 точки в страната, където се оказва спешна медицинска помощ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес