3300-годишна плочка от загадъчната Хетска империя описва катастрофално нахлуване в четири града

28759
3300-годишна плочка от загадъчната Хетска империя описва катастрофално нахлуване в четири града
Снимка: Kimiyoshi Matsumura, Japanese Institute of Anatolian Archaeology

Глинена плочка на 3300 години от Централна Турция описва катастрофално чуждестранно нашествие в Хетската империя – загадъчна държава от бронзовата епоха. Инвазията се е състояла по време на хетска гражданска война, очевидно в опит да се помогне на една от враждуващите фракции, става ясно от превода на клинописния текст на плочата.

ОЩЕ: Археолози откриха таен изгубен език на 3000 години

Табличката с размер на длан е открита през май 2023 г. от Кимиоши Мацумура, археолог от Японския институт по анадолска археология, сред хетските руини в Бюклюкале, на около 60 километра югоизточно от турската столица Анкара.

Археолозите смятат, че Бюклюкале е бил голям хетски град. Новото откритие предполага, че той е бил и царска резиденция, може би наравно с резиденцията в хетската столица Хатуша, на около 112 км североизточно.

Според превода на Марк Уийдън, доцент по древни близкоизточни езици в Университетския колеж в Лондон, първите шест реда клинописен текст на плочата казват на хетски език, че „четири града, включително столицата Хатуша, са в бедствие“, докато останалите 64 реда са молитва на хуритски език, отправена за победа.

Хетите са използвали хуритския език за религиозни церемонии, казва Мацумура пред Live Science, и изглежда, че плочата е запис на свещен ритуал, извършен от хетския цар.

„Находката на хуритската плоча означава, че религиозният ритуал в Бюклюкале е бил извършен от хетския цар“, казва той. „Това показва, че най-малкото хетският цар е дошъл в Буклюкале… и е извършил ритуала.“

Империята от бронзовата епоха

Археолозите смятат, че първите хетски царства са се формирали в Централна Анатолия - сега Турция - около 2100 г. пр.н.е. и хетите се превърнали в голяма регионална сила до 1450 г. пр.н.е. Хетите се появяват в еврейската Библия, а древните египетски надписи гласят, че Хетската империя воюва с тях през 1274 г. пр.н.е. в битката при Кадеш - древен град близо до съвременен Хомс, Сирия - в една от най-ранните битки в историята.

Мацумура и колегите му разкопават руините в Бюклюкале от около 15 години. Преди са намирали само счупени глинени плочки, но тази е в почти перфектно състояние.

ОЩЕ: В Турция откриха крепост, видяла хетите и Александър Македонски

Хуритският първоначално е бил езикът на царство Митани в региона, което в крайна сметка се е превърнало във васална хетска държава. Езикът все още е слабо разбираем и експертите са прекарали няколко месеца, опитвайки се да научат значението на надписа, казва Мацумура.

Оказва се, че хуритската писменост е молитва, отправена към Тешоб (също изписван Тешуб) - хуритското име на бога на бурята, който оглавявал както хетския, така и хуритския пантеон. Той възхвалява бога и неговите божествени предци и многократно споменава проблеми с комуникацията между боговете и хората.

След това молитвата изброява няколко лица, които, изглежда, са били вражески царе, и завършва с молба за божествен съвет, каза Мацумура.

Гражданска война

Хетската империя изчезва от историята в началото на XII век пр.н.е. Това съвпада с краха на късната бронзова епоха, когато много древни цивилизации около Средиземноморието са разтърсени от вълнения.

Както е описано от историка Ерик Клейн в „1177 г. пр. н. е.: Годината на рухването на цивилизацията (повратни моменти в древната история)", причините за колапса не са известни, но може да включват глад, причинен от климатичните промени.

Но инвазията, спомената от новооткритата табличка, не изглежда свързана. По думите на Мацумура плочката датира от управлението на хетския цар Тудхалия II, около 1380 и 1370 г. пр.н.е. - приблизително 200 години преди колапса на късната бронзова епоха.

Плочката, "изглежда, идва от период на гражданска война, за който знаем от други (хетски) текстове", казва той. „През това време сърцето на хетите е нападнато от много различни посоки наведнъж… и много градове временно са унищожени.“

ОЩЕ: Залезът на Хатуша. Защо могъщите хети са изоставили своята столица?

„Новата находка от Бюклюкале потвърждава централната роля на хуритските религиозни традиции в хетския царски двор в периода на ранната империя“, казва Даниел Швемер, председател на древните близкоизточни изследвания в Университета на Вюрцбург в Германия.

Швемер, който не е участвал в откритието, отбелязва, че находката все още не е официално публикувана в рецензирано списание. Но „новата плочка представлява много важно допълнение към познанията ни за религиозната литература на хуритски език“, отбелязва той.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Колко е продължила най-кратката война в историята?

Котката на Шрьодингер обединява теорията на относителността и квантовата механика

Тестват нова ваксина срещу рак на кожата

Японски AI инструмент предвижда кога нови работници ще се откажат

Мистериозният ръкопис на Войнич може да е отчасти за секса и "женските тайни"

Магнитното поле на Земята се е формирало преди ядрото на планетата

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com