Решаването на проблемите, свързани с изменението на климата би било "най-удивителното нещо, което човечеството някога е правило". Това заяви Бил Гейтс, милиардерът-основател на Microsoft.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
За сравнение, прекратяването на пандемията от коронавирус е "много, много лесно", твърди той.
Новата книга на Бил Гейтс "Как да избегнем климатични бедствия" е с претенцията за ръководство за справяне с глобалното затопляне.
Петдесет и един милиарда тона парникови газове обикновено добавяме към атмосферата всяка година. Нулата е нивото, до което трябва да стигнем, според него.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
В книгата си Гейтс се фокусира върху това как технологията може да ни помогне да направим това пътуване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Възобновяемите източници като вятър и слънце могат да ни помогнат да декарбонизираме електроенергията, но това е по-малко от 30% от общите емисии. Ще трябва да декарбонизираме и останалите 70% от световната икономика – производствата на стомана, цимент, транспортните системи, производството на торове и много, много повече. В момента просто нямаме начини да направим това за много от тези сектори, посочва той.
"Правителствата трябва да са водещи", твърди Гейтс.
Отговорът, казва милиардерът, ще бъде усилие за иновации в мащаб, какъвто светът не е виждал досега.
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Повечето потребители не плащат нищо за щетите върху околната среда, причинени от замърсяването от бензина в колата им или въглищата или газа, които са източник на електричеството в дома им.
"В момента не виждате болката, която причинявате, когато излъчвате въглеродни емисии", твърди Гейтс. "Трябва да имаме ценови сигнали, за да покажем на частния сектор, че искаме зелени продукти", казва той.
Това ще изисква огромни инвестиции от правителствата в научноизследователска и развойна дейност, сигурен е Гейтс, както и подкрепа, която да позволи на пазара за нови продукти и технологии да расте, като по този начин ще помогне за намаляване на цените.