Европейската нощ на учените - мястото, където да се запознаем с науката

8820
Европейската нощ на учените - мястото, където да се запознаем с науката

30 научно-изследователски центрове и музеи в 14 града в България ще се включат в Европейската нощ на учените и този петък (30 септември) ще отворят врати, за да демонстрират постиженията си.

Инициативата всяка година се провежда едновременно в повече от 300 града в цяла Европа и цели да подобри общественото разбиране за науката и да повиши ангажираността й към проблемите на обществото.

Опитът за трансплантация на глава може да стане още през 2017 г.

Извършването на операция по трансплантация на човешка глава ще бъде възможно още през следващата година, пише „Индипендънт”...

Десетата Европейска нощ на учените в България ще се проведе на повече места отвсякога. Мащабната програма в нощта на 30 септември (петък) включва събития в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Стара Загора, Благоевград, Сливен, Габрово, Котел, Жеравна, Медвен и Рожен. Само в София програмата ще се проведе паралелно в 7 локации в града – София Тех Парк, Технически университет, Софийска астрономическа обсерватория, Биологически факултет на СУ, Национален природонаучен музей, Национален политехнически музей и Музейко.

Лабораториите на София Тех Парк за първи път отварят врати за любопитните да видят отвътре първия научно-технологичен парк в България. Посетителите ще могат да се включат в обиколки и събития в лабораториите: Киберсигурност, Интелигентни комуникационни системи, Биоинфотех и Бързо прототипиране. Другата изненада, която ще очаква посетителите на територията на София Тех Парк, е Експериментариумът. Това е мястото, където ще бъде публичната зона за експерименти и демонстрации за всички любители на науката и до него се стига по новопостроения пешеходен мост над бул. "Цариградско шосе".

Нощ на отворените врати ще има и в Софийската астрономическа обсерватория в Борисовата градина. Знаете ли, че в там се намира най-старият действащ телескоп на постоянен фундамент в България? Заповядайте, за да научите повече от учените от катедрите "Астрономия" и "Метеорология и геофизика" във Физическия факултет на Софийския университет.

„Независимо дали сте със семейството си, с приятели, в училищна група или пък самостоятелно, на 30 септември ще имате възможност да се потопите в света на науката по един невероятно завладяващ начин”, споделиха организаторите. „Ще можете да откриете с какво всъщност се занимават изследователите и как това влияе на нашия живот. Вярваме, че инициативата ще успее да привлече интереса на посетителите и че ще запалим искрата на любовта към науката на следващото поколение успешни научни изследователи на България”.

Нивото на интелекта зависи от майката

Резултатите от наскоро проведено проучване показват, че нивото на интелекта на детето зависи от майката. Гените, определящи развитието ...

Проектът се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри” и цели да повиши обществената осведоменост в сферата на образованието, научните изследвания и иновациите, да помогне за преодоляване на негативни стереотипи за учените, като ги представи като достъпни, творчески, загрижени и подкрепящи обществото личности и да разшири достъпа на гражданите до ползите от научната дейност, като по този начин въвлече науката и обществото в едно взаимно сътрудничество.

Европейската нощ на учените е насочена към всички желаещи, независимо от възраст и квалификация, като специално внимание ще бъде обърнато на деца и млади хора, най-вече тези пред избор на кариера. Серията от планирани събития в рамките на проекта цели да преведе на популярен език научните постижения на участващите изследователски центрове и по този начин да повиши информираността за научните и иновационни дейности и общественото признание към учените, да изгради разбиране значимостта на научната работа върху ежедневието на гражданите, както и да поощри все повече млади хора да изберат научната кариера.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Учени: Следващата пандемия ще бъде причинена от грип

Откриха рядка находка на порцеланов жлъчен мехур в гробище на лудница в Мисисипи

Смъртоносни вампирски бактерии са привлечени от кръвта ни: Учените откриха защо

Хората са еволюирали като бръмбари, а не като гръбначни

Извънземните може да пътуват на метеорити на автостоп, за да колонизират Космоса

Пробив: Учени "отгледаха" хрущял за човешкото лице

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com