Противомаларийното лекарство хидроксихлорохин може да бъде ефективно средство срещу множествена склероза, съобщават изследователи от Университета на Калгари в Канада. Подробно за изследването се разказва в статия в Annals of Neurology.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Прогресивната множествена склероза е най-тежката форма на множествена склероза, засягаща до 15% от пациентите. Изключително проблематично е да се забави развитието ѝ и да се избегне увреждането. В търсене на лекарство, което може да помогне на пациентите, учените са тествали и хидроксихлорохин, който често се използва при автоимунни и ревматологични заболявания.
В продължение на 18 месеца той е бил приеман от 35 доброволци с прогресираща множествена склероза. Прогнозите на изследователите били, че поне 40% от участниците, или 14 души, биха претърпели значително влошаване в ходенето през този период. Само осем участници обаче се влошили. Като цяло хидроксихлорохин се понася добре, отбелязват учените.
„За първично-прогресиращата МС няма добро лечение за спиране или обръщане на прогресията на заболяването. Инвалидността прогресивно се влошава с течение на времето – казва Маркъс Кох от катедрата по клинични невронауки и член на Hotchkiss Brian Institute (HBI). Нашият опит е предварителен успех, който се нуждае от допълнителни изследвания. Надяваме се, че споделянето на тези резултати ще помогне да се вдъхнови тази работа, по-специално по-мащабни клинични изпитвания в бъдеще.“
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Изследването е проведено на малка извадка и без контролна група, така че е твърде рано да се говори за пробив, обясняват учените. Но по-нататъшното изследване на хидроксихлорохин като средство за забавяне на развитието на множествена склероза може в близко бъдеще да улесни живота на хиляди хора по света.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)