Изследователи от Канада са изяснили, че многократното слушане на значима за човека музика помага за развитието на пластичност на мозъка при пациенти със снижена когнитивна способност или болест на Алцхаймер в различни стадии. Статията на учените е публикувана в изданието Journal of Alzheimer's Disease.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
В експеримента на изследователите от Университета на Торонто са взели участие 14 души – шест музиканти и осем обичайни хора. За период от три седмици всеки от тях слушал специално подбрана от учените плейлиста с персонално значими мелодии в продължение на един час.
Преди и след този период участниците в експеримента преминавали през функционална магнитно-резонансна томография, по време на която слушали както позната, така и подобна по стил музика, която нямала лично значение за тях.
Във втория случай активността на мозъка се концентрирала основно в слуховия кортекс на главния мозък. Но при слушане на добре позната музика се активирала невронна мрежа в различни мозъчни региони и по-конкретно в префронталния кортекс – центъра за контрол на мозъка – и в подкортикалните мозъчни структури.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Ето защо Алцхаймер прогресира бързо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Активацията на тази мрежа се променяла след периода на слушане на позната музика, което според специалистите свидетелства за развитието на невропластичност. При това работата на мозъка при музиканти и немузиканти се променяла по различни начини, отбелязват учените.