Тропическите гущери обичат да похапват пеперуди, но понякога им е трудно да разберат кой край на коя пеперуда е. Това е така, защото много пеперуди от семейство Lycaenidae са развили удивително измамни крила. Изследване на двама ентомолози от Индийския институт за научно образование и изследвания в Тируванантапурам разкрива сложното взаимодействие на гените, необходими за постигането на подобна хитрост. Междувременно пеперудите могат да избягат само с няколко разкъсвания на крилата, като оставят жизненоважните си органи непокътнати: идеално решение за предаване на животоспасяващите им гени на бъдещите поколения.
Не всеки вид прилага един и същ подход: Airamanna columbia има няколко „антени“ и карикатурно червено „око“; Arawacus aetolus съчетава реализъм с графично заслепяване, за да обърка зрителите.
Ентомолозите Tarunkishwor Yumnam и Ullasa Kodandaramaiah са използвали онлайн бази данни с изображения и известните родословни дървета на 928 вида пеперуди, за да определят как са еволюирали чертите на лъжливата глава, включително лъжливите антени, петното на задните крила, забележимата окраска, контура на лъжливата глава и сходящите се линии.
Още: Откриха неизвестен на науката вид пеперуда
Те откриват, че всички тези признаци, с изключение на сходящите линии, са еволюирали в тясна взаимовръзка, което предполага, че комбинираните им ефекти са действали в тандем в продължение на много поколения, като с времето са ставали все по-сложни.
"Установихме, че повечето белези на лъжливата глава при пеперудите са еволюирали в корелация, вероятно към функционална асоциация като отговор на обща селективна сила", пишат Юмнам и Кодандарамая.
"По този начин нашето изследване осигурява макроеволюционна подкрепа за идеята, че лъжливата глава е еволюирала като адаптивно съзвездие от антихищнически черти."
Изследването е публикувано в Proceedings of the Royal Society B.
Още: С какво се хранят пеперудите?