Едно от най-редките животни на Земята - мечката Гоби, вид, от който според учените са останали в света по-малко от 40 екземпляра, обитава пустинята Гоби. Наскоро учените показаха за първи път как едно от заплашените от изчезване мечета прави 160-километров преход през пустинята, за да намери вода.
Тези животни, известни в Монголия като мазаалаи или мечка Гоби (Ursus arctos gobiensis), са най-редкият от осемте вида мечки на планетата - толкова рядък, че доскоро дори е бил смятан за мит, пише IFLScience.
Монголският йети
Още: Убил ли е мечка шефът на "македонското АПИ"? Това разследват в Скопие на Коледа (СНИМКА)
Всъщност легендата за тази мечка в Монголия е позната като "алма"- това е монголската версия за Йети или Големия снежен човек, в която се разказва как мечката броди из пустинята, а видът й напомня донякъде на човешки. Легендата се оказала истина, но това бе научно потвърдено едва през XX век - толкова рядко се срещат тези животни.
Видът е научно документиран чак през 1943 г. и до ден днешен това са единствените известни мечки, които живеят изключително в пустинята. Суровият живот в тези безводни места е превърнал вида в едно от най-издръжливите животни на планетата - мечките Гоби се борят за оцеляване, като изминават невероятни разстояния в търсене на вода.
Най-голямото предизвикателство за тези мечки е, че водоизточниците могат да бъдат на разстояние до 160 километра един от друг, което ги кара да се справят с наистина изтощително пътуване през пустинята.
Още: Падна му мечка на главата: Мъж загина при нелеп инцидент във Вирджиния (ВИДЕО)
Уникална еволюция
Как видът е успял да еволюира, за да се адаптира към невероятните амплитуди на температурите, които са характерни за пустинята Гоби - от -38°C до +42°C, е впечатляващо.
Спасение за тези мечки са оазисите в Гоби. Видът е изключително уязвим и бъдещето му е под въпрос. Въпреки невероятната им издръжливост, те са заплашени не само от климатичните промени и все по-екстремните температури, но и от заплахи като минната дейност в пустинята. Въпреки това заснетото видео с една от тези мечки дава известна надежда за учените, че видът може би все още има шанс.
Мечките Гоби са включени в списъка на редките бозайници, на които е предоставена по-голяма международна закрила съгласно Конвенцията за мигриращите видове (CMS) чрез нейната Инициатива за бозайници в Централна Азия (CAMI) от 2019 г.
Монголското правителство и международен екип от учени стартираха проекта "Мечката Гоби", с който правителството се ангажира да помогне за възстановяването на критично застрашения вид чрез управление на защитените територии и чрез поредица от научни изследвания. За целта към днешна дата 20 мечки Гоби са оборудвани с проследяващи нашийници. Така учените могат да съберат данни за тяхното поведение, миграции, генетика и репродуктивен успех - всичко това, което ще помогне да се създадат ефективни стратегии за тяхното опазване.