Биолозите развенчаха мита, че акулите никога не спят. Статия за това е публикувана в Biology Letters.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Дълго време съществуваше убеждението, че акулите никога не спят. Фактът, че повечето акули никога не спират и заради поддържане на дишането си винаги трябва да плуват, също подкрепя този стереотип. Но много учени се съмняваха, че това е възможно, и периодично се появяваха съобщения, че подводни апарати са успели да уловят заспала акула.
„За първи път получихме физиологични доказателства за сън на акулите“, пишат авторите на новото изследване, водено от Майкъл Кели от Университета на Западна Австралия. Учените са изследвали водещата нощен начин на живот акула Cephaloscyllium isabellum. Индивидите от този вид не надвишават един метър дължина.
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
В предишно проучване учените установили, че във фазата на почивка тези акули изискват по-силна електрическа стимулация, за да реагират, но нямало доказателства, че такава почивка се явява сън. Сега изследователите са открили, че по време на периоди на почивка, по-дълги от пет минути, акулите имат по-ниска консумация на кислород, което се явява индикатор за сън.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Освен това по време на сън акулите заемали „по-плоска“ поза. Струва си да се отбележи, че този вид акула има специални мускули на главата, които помагат на водата да тече през хрилете и следователно могат да спрат да плуват за известно време.
Сега учените планират да проучат по-подробно как сънят на акулите влияе върху мозъчната им активност. Изолирането на характерните признаци на сън в мозъка ще позволи да се изследва сънят на други акули, които нямат специални мускули и трябва винаги да са в движение.