Една от последиците от коронавирусната инфекция, прекарана дори и в лека форма, е преждевременно стареене на тялото. Това заяви пред РИА Новости Ана Баранова, професор по системна биология в университета "Джордж Мейсън", предаде БГНЕС.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
През ноември са публикувани резултатите от работата на група лекари, които са изследвали хора, страдащи от COVID-19 в умерена и лека форма.
"Всички тези пациенти бяха амбулаторни, само някои бяха хоспитализирани. Дори при хора, които боледуваха много леко, 70% имаха патология на някои вътрешни органи. Основната патология не беше на сърцето, а главно мастна хепатоза (деформация на черния дроб) и мастни дегенерации на тъканта на панкреаса. Обикновено такива диагнози са характерни за хора над 60 години, а в постковидната група вече се наблюдаваха при 40-годишни", каза Баранова.
"Бих казала, че коронавирусът ускорява стареенето на организма, отнема ресурсите му и приближава старостта", добави Баранова.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
По нейно мнение трябва да има повече такива изследвания, за да са по-ясни последствията от инфекцията и те да бъдат проучени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
"Трябва да започнем дълги проучвания на изписани пациенти, преболедували коронавирус и да ги проучим подробно, за да разберем какво става със здравето им. Това трябва да се направи. Знам, че подобни опити вече са започнали", заяви Баранова.
Още: "Първият случай на COVID-19 в Бразилия е от февруари 2019 година?"