Окото на Сахара – как е възникнало такова странно образувание?

15294
Окото на Сахара – как е възникнало такова странно образувание?
Снимка: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth

Окото на Сахара, известно още като структурата Ришат, е голямо кръгло геоложко образувание в пустинята Сахара в Мавритания. То обхваща внушителните 40 километра в диаметър и се смята, че е образувано от ерозия и издигане.

Въпреки че изглежда като ударен кратер, това е по-скоро пример за геоложка структура, наречена симетрична антиклинала – вид гънка в скални слоеве, която е била изложена на геоложки процеси и ерозия. Освен че е впечатляваща на сателитни изображения или дори за местна обиколка, структурата Ришат е проучена и от геолози, за да разберат геологията на региона, а като цяло това е едно от най-зрелищните геоложки образувания на планетата.

Окото на Сахара се намира в доста отдалечен район в Сахара и първите хора, които са забелязали нещо странно в него преди въздушните снимки, вероятно не са знаели колко странно е всъщност. Ето защо 40-километровата формация не е получила много внимание, докато астронавтите не съобщили за нея, и след това тя се е превърнала в едно от най-известните уникални места на планетата.

Топографска реконструкция (в мащаб 6:1 по вертикалната ос) от сателитни снимки. Изкуствено оцветяване, както следва: основна скала = кафяво, пясък = жълто/бяло, растителност = зелено, солени седименти = синьо NASA/JPL/NIMA

Структурата представлява ерозирали геоложки открити седиментни и магмени скали, които изглеждат като концентрични пръстени. Центърът на структурата се състои от варовиково-доломитен шелф, който обхваща километрова силициева брекча и е пронизан от базалтови пръстеновидни диги, кимберлитни интрузии и алкални вулканични скали.

Както споменахме, Окото на Сахара е антиклинала – вид геоложка гънка, в която слоевете на скалата са огънати нагоре, като куполообразна структура.

Диаграма на съставните части на антиклинала Brews ohare / CC BY-SA 3.0

Това е обратното на синклинала – гънка, в която слоевете скала са огънати надолу.

Антиклинала и синклинала Pearson Scott Foresman / Public Domain

Антиклиналите може да се образуват от тектонски процеси, които създават сили, които избутват скалата нагоре, или от ерозия, която премахва по-меките слоеве от скалата, оставяйки след себе си по-грубите, куполообразни породи. Окото на Сахара е един от най-известните примери за симетрична антиклинала.

Структурата Рикшат е забележителна особеност, но дълго време тя погрешно била смятана за кратер. Намира се в платото Адрар в Сахара, близо до град Уадан, в Западна Централна Мавритания, Северозападна Африка. Тя носи още името структурата Ришат, тъй като на местния диалект Ришат означава „перо“; на арабски е известна също като „тагензе“ – термин, използван за кръглия отвор на кожен мях, използван за вадене на вода от местни кладенци.

ESA

Разгадаването на произхода на Окото на Сахара не е било съвсем лесно – то е изследвано от много геолози, но не е издало лесно своите тайни.

Окото на Сахара е един от най-впечатляващите геоложки обекти в света и не е трудно да се разбере защо е избрано за едно от първите 100 обекта на геоложкото наследство, регистрирано от Международния съюз на геоложките науки (IUGS) като едно с най-високата научна стойност. Въпреки това, за разлика от други забележителни геоложки структури, то е по-зрелищно, когато се гледа отдалече, отколкото отблизо.

ВИЖТЕ ОЩЕ: "Живите камъни" в Румъния "раждат" нови и растат с 5 см на всеки 1000 години

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Учени: Следващата пандемия ще бъде причинена от грип

Откриха рядка находка на порцеланов жлъчен мехур в гробище на лудница в Мисисипи

Смъртоносни вампирски бактерии са привлечени от кръвта ни: Учените откриха защо

Хората са еволюирали като бръмбари, а не като гръбначни

Извънземните може да пътуват на метеорити на автостоп, за да колонизират Космоса

Пробив: Учени "отгледаха" хрущял за човешкото лице

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com