Останките от древна маймуна помагат на учените да разберат повече за еволюцията на мозъка на човека, пише АФП.
Още: Гигантски "кални вълни" под океанското дъно разкриват драматичното образуване на Атлантическия океан
Още: Откритие: Кучетата надушват рак преди появата на симптомите
Приматът е живял преди 20 милиона години в Андите. Той е бил толкова малък, че би се побрал в ръката на човек.
В изследване, публикувано в сряда в списание Сайънс Адвансес (Science Advances), учени от Китай и САЩ показват използването на изображения с висока резолюция от изследването на вкаменения череп на маймуната, наречена Chilecebus.
Едно от ключовите открития е, че за разлика от досегашните схващания, че размерът на мозъка на приматите прогресивно е нараствал, най-новите данни са, че е следвал по-неравномерен път, предаде БГНЕС.
Още: Напълно нов тип диабет е официално потвърден: Какви са симптомите
Още: Нови данни: Излъчваме видима светлина, която изчезва при смъртта
Науката разделя приматите на две групи - такива от Стария свят, от които е произлязъл човешкия вид и такива от Новия свят, което са Северна и Южна Америка и Океания.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Ще бъде изпепелена": Илон Мъск разкри колко време остава на Земята
"Виждаме поредица от епизоди, в които увеличаването на размера на мозъка на тези групи е факт, но и епизоди, в които има намаление на размера при някои групи.", казва един от учените, изготвили доклада Джон Флин от Американския музей по природознание.
Изследователите, които са ръководени от Шиджун Ни от Китайската академия на науките, използвали рентгенови снимки и ядрено-магнитен резонанс, за да разгледат черепа на Chilecebus и да определят вътрешната му структура.
Вкамененият череп е датиран точно, защото е открит сред вулканични скали. Като го поставили редом с други видове в по-голямо семейно дърво, учените заключили, че уголемяването на мозъка е настъпвало като повторяем и независим процес в еволюцията на човекоподобните.
Още: Забавните гримаси на котките, когато подушат нещо, си имат научно обяснение
Още: Изследване: Ледената покривка на Антарктида крие съществуването на тропическа гора
Въпреки че Chilecebus е с размера на днешните маймуни мармозетки, за разлика от тях древният примат е имал няколко мозъчни гънки, предполагащи по-високо ниво на когнитивни способности - с други думи, размерът на мозъка невинаги е свързан с напредък в еволюцията.
Снимка: архив