Американски учени са открили група гени, защитаващи от деменция. Резултатите от работата на изследователите са публикувани в изданието Science Translational Medicine.
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Изследователите от Масачузетския технологичен институт отбелязват, че тези гени могат да съхранят когнитивните способности в напреднала възраст, при условие че човек ги стимулира чрез интелектулна работа в продължение на живота си.
Според експертите това обяснява факта, че активните, интересуващи се и постоянно обучаващи се хора са по-малко подложени на слабоумие.
Експериментът на учените е бил проведен с мишки. При гризачите, които расли в активна обстановка, където имало много разнообразни играчки и развиващи приспособления, били открити епигенетични изменения в невроните, свързани с активността на гените MEF2.
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Ето защо Алцхаймер прогресира бързо
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Притеснително: Пластмасата прониква в човешките мозъци
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Отначало биолозите помислили, че факторът за транскрипция на MEF2 е необходим за развитието на сърдечния мускул, но впоследствие се изяснило, че той играе важна роля в развитието на нервната система.
Учените са анализирали медицинските данни на 900 души и са изяснили, че експресията на MEF2 корелира с когнитивната устойчивост. Гените, регулирани от MEF2, задействат програма в мозъка, съпротивляваща се на когнитивни нарушения.
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Още: Откриха за колко време отпадъците се превръщат в скали