Ново проучване разкрива, че вулканичната активност и разцепването на Източноафриканската рифтова долина вероятно се движат от активност дълбоко в Земята, започвайки там, където ядрото се среща с мантията. Изследването противоречи на хипотезата, че рифтът е резултат от по-малки, отделни мантийни плюмове с по-плитък произход.
ОЩЕ: Нов океан се формира и разделя Африка на две
Първите хора не са знаели, че живеят в уникален геоложки контекст. Източноафриканската рифтова система (EARS), която е напът да раздели на Африка на два континента, е най-голямата континентална рифтова система на планетата. Повечето обяснения за екстремните събития, случващи се там, се основават на мантиен материал, издигащ се от ръба на мистериозна провинция, чийто център е под Южния Атлантик. Съществуват обаче алтернативни сценарии, включително възможността за две по-малки и вероятно по-плитки мантийни плюмове, а не един голям.
Какво движи Източноафриканската рифтова система?
За да отговорят на въпроса какво движи Източноафриканската рифтова система, професор Фин Стюарт от Университета в Глазгоу и колегите му изследват изотопните съотношения на благородните газове, хванати в капан в магмата. Благородните газове могат да разкрият поведение дълбоко в Земята, защото в горната мантия те получават възможности да избягат в продължение на милиарди години, губейки по-леките изотопи повече от по-тежките. Смята се, че по-дълбоко в мантията съотношенията наподобяват тези, когато се е образувала Земята. Количествата на тези газове обаче обикновено са толкова малки, че замърсяването от атмосферата може да обърка измерванията.
ОЩЕ: Африка се разцепва двойно по-бързо, отколкото се смяташе
За да бъдат уверени в резултатите си, геолозите трябва да пробият дълбоко в Земята, където замърсяването на атмосферата е малко вероятно. Това обаче е твърде скъпо за типичния бюджет за научни изследвания, но когато сондажите се извършват с търговска цел, геолозите могат да се възползват от това.
Огромната топлина, генерирана от рифтовата система, може да бъде използвана за производство на електроенергия. Вече почти половината от електроенергията на Кения идва от геотермална енергия и има силен натиск за оползотворяване на повече, включително за износ.
Един и същ източник
Проби били събрани от геотермалното находище Мененгай, както и някои от близките извори, където замърсяването е по-вероятно. Те били сравнени с газове, събрани в северния край на Източноафриканската рифтова система около Червено море и по̀ на юг в Малави.
ОЩЕ: Гигантски "кални вълни" под океанското дъно разкриват драматичното образуване на Атлантическия океан
Геотермалната електроцентрала Олкария в Кения осигурява около една четвърт от енергията на страната. University of Glasgow
Във всеки случай газовете показват много сходни изотопни съотношения, което предполага подобен източник. Това е или забележително съвпадение, или доказателство, че газовете идват от общ източник, което показва, че мантийният материал, движещ Източноафриканската рифтова система, е свързан, а не представлява отделни плюмове.
Нещо повече, изотопните съотношения се припокриват с тези, получени от вулканични скали в Хавай, най-известният пример за дълбок мантиен плюм. За разлика от тях вулканичните газове от Южна Африка имат по-малко неон-21 в сравнение с неон-22, което показва различен източник, вероятно по-високо в мантията, където газовете са имали повече възможности да излязат.
ОЩЕ: Южна Африка се издига от океана, сочи проучване
„Нашите изследвания показват, че под Източна Африка се намира гигантско горещо скално петно от границата между ядрото и мантията, което разделя плочите и поддържа африканския континент, така че той е стотици метри по-висок от нормалното“, казва Стюарт.
С по-научна формулировка, статията, в която се съобщава за откритията, гласи: „Това предоставя убедителни геохимични доказателства в подкрепа на съществуването на Африканския суперплюм и изглежда, изключва съществуването на множество отделни мантийни плюмове, които произхождат от различни региони.“
Изследването е с отворен достъп в Geophysical Research Letters.