Полска археологическа мисия откри в Египет гробница на древноегипетски сановник. Дешифрирането на йероглифните надписи на входа на тази гробница помогнало да се установи, че това е приближен на фараон, на когото е поверено да чете строго секретни документи, пише Live Science.
Още: КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите
Още: Кои животни могат да броят и знаят проста математика?
Гробницата, открита от екип полски археолози, работещи в Сакара, е на около 4300 години. Учените са установили, че тя е на човек на име Мехтетю.
Съдейки по йероглифите по стените, които вече са частично дешифрирани, той е бил високопоставен благородник и с право може да бъде наречен доверено лице на фараона. Поне йероглифните текстове твърдят, че този сановник е имал достъп до „строго секретни“ царски документи.
Още: Таласофобия: Разкриха защо много хора се страхуват да влязат в морето
Още: Защо лицата на бегачите на дълги разстояния се променят драстично? Учените обясняват
Релеф на Мехтетю, живял преди около 4300 години.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нови археологически находки: Откриха древноегипетски гробници с керамика и човешки останки
Още: Хеликоптерът на Леонардо да Винчи може да направи съвременните дронове по-невидими
Както обяснява професор Камил Курашкевич от Варшавския университет, в текстовете се споменават царски запечатани документи. Експертите смятат, че подобно определение е подходящо за документи, които само самият фараон или негово доверено лице може да прочете.
За това, че гробницата е принадлежала на изключително важен човек, говори и фактът, че се намира до стъпаловидната пирамида на Джосер - първата пирамида, построена от древните египтяни и изобщо първото каменно архитектурно съоръжение в света. Джосер е считан от хиляди години за един от най-важните и почитани владетели в египетската история. Затова дори векове след смъртта му някои особено важни чиновници са удостоени да бъдат погребани до него.
Още: Посочиха хората с коя кръвна група са с най-висок риск от ранен инсулт
Още: Уникално откритие: Нов вид динозавър с размерите на куче и невиждани досега черти
Фрагмент от украсата показва двама мъже и орикс.
Съдейки по хронологията, установена от археолозите, Мехтетю вероятно е живял по време на управлението на първите трима фараони от Шестата династия: Тети (управлявал от 2323 до 2291 г. пр.н.е.), Узеркаре (2291-2289 г. пр.н.е.) и Пепи I (2289-2255 г. пр.н.е.). Възможно е той да е служил само на един от тях или може би е служил на няколко фараони. Прави впечатление, че е имал няколко важни титли, включително титлата "инспектор на царското имущество" и жрец на погребалния култ на фараона Тети.
Към днешна дата археолозите са открили само входа на гробницата, по стените на който са открити йероглифни надписи, фрески, както и релеф, изобразяващ самия Мехтетю. Членовете на семейството му впрочем не се споменават в йероглифните надписи. Археолозите планират да продължат разкопките с надеждата да намерят погребалната камера.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Египетски фараон мажел робите с мед, за да отблъсне мухите
Снимки: Jaroslaw Dąbrowski / CAŚ University of Warsaw