Евродепутат: Липсва форсмажор, за да искаме предоговаряне на Плана за възстановяване (ВИДЕО)
Проблем ли са емисиите на въглищните централи?
Въпросът има няколко аспекта - краткосрочен, средносрочен и дългосрочен. В дългосрочен план всички всички въглищни централи са проблем, те произвеждат близо 50% от въглеродните емисии, за това се правят тези усилия да се трансформира европейската икономика и енергетика за да “цапа” по- малко. 12 държави вече са се отказали от въглищните си централи, има още 12 или 13, които са поставили краен срок, мисля че България е единствената, в която въпросът е плаващ. Ако говорим за краткосрочен план, не само не са проблем, а в момента гарантират енергийната сигурност не само на страната ни, а и на съседните държави. Оснобено след конфликта в Украйна ролята на България в региона като балансьор на електроенергия е много голяма, за това не можем да си позволим да извеждаме в момента от експлоатация инсталации.
Германия отваря въглищна централа - ние затваряме. Асоциацията на вносители на въглища съобщава, че търсенето на въглища в Германия се е увеличило с 16%. Въз основа на тези данни - толкова ли е невероятно да искаме отсрочка по темата в ПВУ?
При Германия е по-разбираемо поради фактът, че повече от половината икономика се захранва на газ и когато газовите доставки се намаляват, те търсят алтернативни. Колкото до предоговарянето - трябва да сме наясно, че това са цели, които се гонят. Трябва да сме наясно, че Европейският съюз дава пари за тези реформи, трябва да сме наясно, че 26 държави изпълняват тези реформи и затварят мощности. От тази гледна точка самостоятелното предоговаряне на България би било много трудно. ЕК казва, че е може да се преговаря, само ако има обективна невъзможност за изпълнение на ПВУ, заради форсмажорни обстоятелства, които към момента сякаш липсват. Има и нещо друго. Всички тези държави в съвета трябва да се съгласят, че България може да предоговори плана си и тук идва казуса: "Как ще накараме една държава от региона, която е направила своите компромиси, изяла е солта както се казва (свързана с недоволството на индустрии и синдикати) да подкрепи България?"
Шенген - какво и кой ни спира?
Какви разкрития да очакваме още покрай Катаргейт?
Вижте отговорите на тези въпроси в пълното интервю с Петър Витанов:
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИНТЕРВЮ:
Веселин Георгиев, Binance: Защитата на потребителите е топ приоритетът ни
За Украйна: Занесоха генератори, връщат шрапнели. Разказ на доброволец (ВИДЕО)
Надявам се да не се стигне до учителска стачка: Юлиян Петров в „Отговорите“ (ВИДЕО)
95% съм сигурен, тази година сме в еврозоната: Любомир Дацов в "Отговорите" (ВИДЕО)
Най-големите атентати в българската история (ВИДЕО)
Легален ли е въпросът за референдума, предложен от партията на Слави? (ВИДЕО)
Сняг в населените места, не само в планините. Ето кога! (ВИДЕО)
Има ли увеличен интерес към тестовете за бащинство след казуса в Шейново? (ВИДЕО)
"Отговорите": С доц. Светослав Малинов, Михаил Кръстев и адв. Стоян Стойков (ВИДЕО)
Разследва се умисъл по казуса с разменените бебета: Адв. Стоян Стойков в "Отговорите" (ВИДЕО)
Редактор:
Мирослав Димитров
Етикети: евродепутат Петър Витанов въглищни централи План за възстановяване Студио Actualno